1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Airbus, Çin ile Yapılan Dev Siparişi Açıkladı

Airbus, Çin ile Yapılan Dev Siparişi Açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Airbus ve Çin Arasındaki Uçak Anlaşması Hız Kazanıyor

Airbus SE, Çin’e büyük bir A330neo uçağı satışı için pazarlık yapıyor. Geçen ay Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron’u ziyaret etmesiyle görüşmeler ivme kazandı. Bloomberg’e göre, Çin’in önde gelen havayolu şirketleri, 100’den fazla yükseltilmiş A330 modeli satın almayı planlıyor.

Çin’in havacılık pazarındaki Airbus ve Boeing Co. arasındaki rekabetin keskinleştiği bir dönemde gerçekleşen bu anlaşma, endüstri için büyük önem taşıyor. Airbus, Asya’nın en büyük ekonomisi olan Çin’e yaptığı yatırımlarla bu pazardaki varlığını güçlendiriyor. Ayrıca, son yıllarda yoğun talep gören A350 modelinin yanı sıra A330neo gibi gelişmiş uçakları da üretiyor.

Şu anda Airbus’ın 2018’de ticari lansmanını yaptığı A330neo için 165 tamamlanmamış siparişi bulunuyor. Bu anlaşma, Airbus’ın geniş ürün yelpazesiyle Çin pazarındaki gücünü artırmasını sağlayacak. Fransa merkezli şirketin, Çin’deki fabrikaları aracılığıyla yerel üretim ve istihdam yaratması da ülke ekonomisi için olumlu bir etki yaratacak.

Airbus sözcüsü, konu hakkında yorum yapmaktan kaçınırken, Air China Ltd., China Southern Airlines Co. ve China Eastern Airlines Corp. gibi büyük havayolu şirketlerinden henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ancak, bu anlaşmanın her iki taraf için de stratejik bir öneme sahip olduğu açıkça görülüyor.

Airbus, Çin ile Yapılan Dev Siparişi Açıkladı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!