1. Haberler
  2. Haberler
  3. Albayrak Grubu, Microsoft Davasında 1,5 Milyon Lira Tazminat Kazandı

Albayrak Grubu, Microsoft Davasında 1,5 Milyon Lira Tazminat Kazandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Albayrak Grubu Davası ve Tazminat Kararı

Albayrak grubu, yurt dışına veri taşımaya zorlandığı gerekçesiyle Microsoft’a açtığı davada yaklaşık 1,5 milyon lira tazminat kazandı. İstanbul 5’inci Asliye Ticaret Mahkemesi, davanın kısmen kabulüne karar vererek 1 milyon 490 bin 305 lira tazminatın Microsoft Corporation ve ETG Bilgisayar Danışmanlık Eğitim Hizmetleri ve Yayıncılık Sanayi Ltd. Şti’den alınıp Albayrak grubuna ödenmesine hükmetti. Avukat Sefa Karcıoğlu, davayla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Doğrudan veya dolaylı yollarla verilerimizin yurt dışına aktarılmasının önüne geçilsin. Biz, Albayrak grubu olarak bu farkındalığı artırmak adına mutlu sona ulaştık.”

Avukatın Açıklamaları ve Emsal Niteliğindeki Tazminat Kararı

Karcıoğlu, Microsoft’tan şirketin ticari sırlarının ve mahremiyetinin korunması ve kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasını engellemek adına ‘on-premises (şirket içi)’ ürün tercih ettiklerini ancak 33 ay boyunca kurulumun gerçekleşmediğini belirtti. Karcıoğlu, bulut sistemini kullanmayan firmalarda sorun yaşandığını, bu durumun ticari sırların yurt dışına taşınması endişesini artırdığını vurguladı. Türkiye’deki verilerin yurt dışına aktarılmasının cezalandırılması gerektiğini belirten avukat, tazminat kararının emsal niteliğinde olduğunu savundu.

Albayrak Grubu, Microsoft Davasında 1,5 Milyon Lira Tazminat Kazandı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!