1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. AMB Yetkilisinden Dikkat Çekici Uyarı: Parasal Genişleme

AMB Yetkilisinden Dikkat Çekici Uyarı: Parasal Genişleme

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AMB Yönetim Konseyi Üyesi Isabel Schnabel’den Parasal Genişleme Programlarına İlişkin Değerlendirme

AMB Yönetim Konseyi Üyesi Isabel Schnabel, Tokyo’da yaptığı konuşmada parasal genişleme programlarının kriz dönemleri dışında dikkatli bir şekilde kullanılması gerektiğini vurguladı. Schnabel, bu tür programların maliyetlerinin diğer politika araçlarına göre daha yüksek olabileceğini belirtti.

2015 yılında deflasyon tehdidini önlemek amacıyla başlatılan parasal genişleme programıyla ilgili olarak Schnabel, AMB’nin varlıklarının yaklaşık 5 trilyon euro seviyesine ulaştığı dönemi hatırlattı. Pandemi döneminde ise AMB, ek bir program açıklamıştı. Ancak yüksek enflasyon beklentileri doğrultusunda 2023’te faiz artırımına başlayan banka, varlık alım programını da kademeli olarak azaltma kararı almıştı.

Gelecek yıl AMB’nin para politikası stratejisinin gözden geçirileceğini belirten Schnabel, parasal genişleme yaklaşımının da bu sürecin bir parçası olabileceğini ifade etti. Bankaların parasal genişleme programlarını hedefe uygun bir şekilde kullanarak ve zamanında sonlandırarak maliyetleri azaltabileceğini söyleyen Schnabel, 2020’deki AMB varlık alımlarını örnek gösterdi.

Schnabel ayrıca Euro Bölgesi gibi bankacılık temelli ekonomilerde hedef odaklı uzun vadeli refinansman operasyonlarının, ekonomideki dezenflasyonist etkilere karşı önemli destek sağlayabileceğini belirtti. Bu tür araçların yan etkilerinin daha az olabileceğine dikkat çeken Schnabel, merkez bankalarının çeşitli araçları etkili bir şekilde kullanarak ekonomik dengeleri koruma konusundaki önemini vurguladı.

AMB Yetkilisinden Dikkat Çekici Uyarı: Parasal Genişleme
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!