Antalya Serbest Bölge Bu Yıl 22 Lüks Yata İmza Attı

Lüks yat üretiminin Türkiye’deki adresi olan Antalya Serbest Bölge, 22 lüks yatın üretimini tamamlayarak bu yatlara imzasını attı.

Lüks yat üretiminin Türkiye’deki adresi olan Antalya Serbest Bölge, 22 lüks yatın üretimini tamamlayarak bu yatlara imzasını attı.

Lüks Yat Üretiminin Türkiye’deki Adresi Antalya Serbest Bölge!

Antalya Serbest Bölge, lüks yat üretimine bu yıl hız verdi. Eylül ayında 22 adetlik üretimde sona gelindi. Bu yatlardan elde edilen kazanç ise 97 milyon dolar oldu.

Türkiye’de lüks yatın imalat adresi olan Antalya Serbest Bölge üretim için 2000’li yılların başında düğmeye basmıştı. Bölgede lüks yatların yanında ultra lüks yatlarda üretildi. Antalya Serbest Bölge faaliyete geçtiği yıldan bu güne yaklaşık 361 tane yat üreterek, teslimatlarını gerçekleştirdi. Üretim ise yaklaşık 60 üretici firma tarafından gerçekleştirildi.

9 Ayda 22 Yat Üretildi

Antalya Serbest Bölge’nin Genel Müdürlüğünü yapmakta olan Zeki Gürses geçen 9 aylık gelişmeler hakkında bilgi aktardı. Gürses, bu yıl tamamlanan 22 yatın toplamdaki uzunluğunun 6 bin 538 metreyi bulduğunu, bu yatların satış fiyatları toplamınınsa 882 milyon dolar olduğunu kaydetti.

Yıl içerisinde 14 kadar yatta onarım ve bakım çalışmasının bölge dahilinde yapıldığına işarete ederek, bu bakım ve onarım çalışmalarından 4 milyon 611 bin dolarlık kazanç sağlandığını ifade etti. 1 Ocak ile 30 Ekim tarihleri arasında tamamlanan lüks yat adetinin 22 olduğunun altını çizerek, “Satışlardan elde edilen kazanç 97 milyon dolar” dedi. Antalya Serbest Bölge’de üretilen bu yatların başta Hollanda ve Fransa’ya sevk edildiğini söyleyerek, “Bazı lüks yatlarsa Katar ve ABD’ye yollandı” şeklinde konuştu. Bölgede bu yıl üretilen tüm yatların yabancı ülkeden sipariş edildiğini de aktaran Gürses, denize son indirilen geminin Katar yolcusu olduğunu belirtti.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: Ortalama: ]
  Çiğ Süte Zam!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x
()
x