Borç Transferi Yapan Bankalar ile Borç Kapatma Kredisi Nasıl Kullanılır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borç kapatma kredisi kullanılarak, farklı bankalardan çekilmiş ihtiyaç kredisi borçları ya da birikmiş kredi kartı borçlarının tek bir yerden ödenmesi sağlanır. Var olan tüm borçların tek bir bankada toplanması, ödeme takibinin yapılması açısından da son derece yararlı olmaktadır. Birçok banka, kişilerin dağınık halde bulunan ya da ödenmesi gecikmiş kredili ürünler için borç transferi kredisi imkanı tanımaktadır. Borç transferi kredisi kullanılabilmesi için her bankanın müşterisinden talep ettiği koşullar farklı olabilmektedir. Bunun için borç kredisi veren bankalarla birebir görüşme sağlanması ve banka şubelerinden borç transferi talebi oluşturulması gerekmektedir.

Borç transferi imkanı tanıyan bankaların talep ettiği ortak koşulların başında, kişilerin kredi notu gelmektedir. Kişinin kredi notu ve geçmiş dönemde bankalarla kurduğu finansal ilişki, borç transferi yapılabilmesi için kıstas alınan en önemli noktalardan biridir. Var olan kredili ürün borçlarını tek bir bankada toplamak için borç kapatma kredisi veren bankalar 2018 yılı güncel faiz oranları incelenip, banka tercihi faiz oranlarına göre yapılmalıdır.

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Borç transfer kredisi 2018 yılı için Şekerbank, Akbank, QNB Finansbank, Burganbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Halk Bankası, Denizbank ve Ziraat Bankası tarafından sunulmaktadır. Bankaların şartları ise;

QNB Finansbank

QNB Finansbank borç transferi kredisi kullanmak isteyen kişilere, 48 aya varan vade seçenekleri, % 1.79’dan başlayan faiz oranları ve de esnek ödeme imkanı tanımaktadır. Tüm borçların tek bir noktadan ödenmesini sağlayan kredi hizmeti kapsamında taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borçları yer almaktadır. Borç transferinin dahil olmadığı hizmetler ise; konut kredisi, QNB Finansbank’ta yer alan borçlar ve ek hesap borçları olmaktadır. Diğer bankada yer alan kredi borcunun tamamı borç transferi kapsamındadır. Kredilerde, gerçek meblağdan daha düşük olacak şekilde borç transferi işlemi yapılamamaktadır. Karşı bankada yer alan kredi kartı borçlarında ise; toplam borç ya da toplam borçtan daha az tutarlar transfer edilebilir. EFT sistemiyle transfer işlemi gerçekleştirilir ve EFT işlemi için herhangi bir ücret alınmaz.

Şekerbank

Sadece Şekerbank’a borçlanarak; diğer bankalarda var olan bireysel kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borçları ödenebilir. Banka en fazla 100 bin TL’ye kadar borç transferi kredisi imkanı tanımaktadır. 48 aya varan vade seçenekleri sunulur. 3 ile 24 aya kadar varan vade seçeneklerinde % 2.17, 24 ile 48 aya varan vade seçeneklerinde ise % 2.23 oranlarında faiz uygulamasına gidilir.

Ziraat Bankası

Borç transfer kredisi Ziraat Bankası tarafından da sunulan bir kredili ürün hizmetidir. Diğer bankalarda var olan ihtiyaç kredisi ya da kredi kartı borcunun Ziraat Bankası’nda toplanarak tek bir banka aracılığıyla ödenmesi sağlanır. Ziraat Bankası borç kapatma kredisi almak isteyenler 48 aya varan vade seçeneklerinden, son derece uygun faiz oranlarından ve de esnek ödeme imkanından yararlanabilirler.

Akbank

Akbank, borç transferi uygulamasını sadece kredi kartı borçları için uygulamaktadır. Diğer bankalarda bulunan kredi kartı borcu, Akbank’ın Axess kredi kartına aktarılarak taksitli ödeme imkanı sunulmaktadır. Kredi kullanımında herhangi bir masraf talep etmeyen banka, kredi kartı üzerinden diğer bankanın kredi kartı borcunun 12 ay taksitlendirilerek ödenmesini mümkün kılmaktadır. Oldukça uygun faiz oranlarında borç transferi işlemi yapılır. Taksitli borç transferi yapmak için Akbank’ın internet sitesi ya da kişiye en yakın Akbank şubesi kullanılmalıdır.

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)

Teb borç transferi kredisi veren bankalardan bir diğeridir. Borç kapatma kredisi için herhangi bir ek masraf talep etmez. Aylık % 1.99 faiz oranlarıyla ve 48 aya varan vade seçenekleriyle diğer bankalarda bulunan borçların kapatılmasını sağlamaktadır. TEB üzerinden borç kapatma kredisi kullanılmak istendiğinde, kişilere en yakın TEB şubesine gidilmesi gerekmektedir. Başvuru, bankanın şubeleri aracılığıyla yapılır.

Halk Bankası

Diğer bankalarda ödemesi devam eden ihtiyaç kredileri ve kredi kartı bakiyeleri, uygun faiz oranlarında ve esnek ödeme seçenekleriyle Halk Bankası Dost İhtiyaç Kredisi kapsamında transfer edilebilmektedir. Herhangi bir tahsis bedeli bulunmayan bu kredide, 10 bin TL’lik kredi aylık 335.91 TL taksit tutarı ile 48 ay vadede ve % 1.79 faiz oranı kapsamında ödenebilmekte, tüm borçlar Halk Bankası çatısı altında toplanabilmektedir.

Borç Kapatma Kredisi Kullanmak İçin Sağlanması Gereken Genel Koşullar

Yukarıda belirtilen bankalarda ve diğer bankalarda borç kapatma kredisi kullanmak için birtakım ortak koşulların sağlanması gerekmektedir. Bunlar;

  • Borç transferi kredisinden yararlanmak için ihtiyaç ya da taşıt kredisi veya kredi kartı borcunun bulunması gereklidir.
  • Borç transferi için başvuru yapılan banka, kişinin bilgilerini aldıktan sonra diğer bankada var olan ve ekrana yansıyan toplam borç tutarı kadar transfer işlemini yapar. Daha az ya tutarda borç transfer kredisi kullanılamaz.
  • Borç transferi yapacak banka, borç tutarını EFT yöntemiyle diğer bankaya aktarır. EFT işlemi ile aktarılan borç tutarı, bir sonraki gün diğer banka hesabına düşer.

Kredi kartı borcu borç transferiyle kapatıldığı zaman, tutar direkt olarak kredi kartı numarasına yatırıldığı için borçlu bulunulan bankaya herhangi ek bir işlem yapılmasına gerek kalmaz. Ancak borç transferi krediler için yapıldığı zaman kredinin kapatıldığı diğer banka mutlaka aranarak, kredinin borç transferiyle kapatıldığına dair bilgi verilmesi gerekmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Borç Transferi Yapan Bankalar ile Borç Kapatma Kredisi Nasıl Kullanılır?
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x