Bülent Tüfenkci “Yıllık Sebze-Meyve Üretimi 49 Milyon Ton”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yurt genelindeki taze sebze-meyve üretiminin 49 milyon tonu bulduğunu belirterek dünya sıralamasında Türkiye’nin ilk on içerisinde yer aldığını aktardı.

Bülent Tüfenkci : “Türkiye Sebze Üretiminde Dünya 4.’sü”

Bakan Bülent Tüfenkci, Türkiye’nin sebze üretiminde dünya dördüncüsü olduğunu, meyvede ise onuncu ülke olarak kayda geçtiğini; Türkiye’nin tarım sektöründe dünyanın en fazla üretim yapan ülkeler arasında yer aldığını aktardı.

Bakan Tüfenkci bugün düzenlenen Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Toplantıda konuşan Bülent Tüfenkci, pazarcıların tek dertlerinin ekmek olduğunu ifade ederek, “Esnafımız ekmeğinin peşinde. Yaz kış demeden tezgahının başında” dedi.

Bakanlık olarak sebze ve meyvenin daha uygun fiyatlardan satılması için bazı düzenlemeler yaptıklarını aktaran Bakan Tüfenkci, bu kapsamdaki çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Üzerinde çalışılan yeni hal yasasının önemine değinerek, tasarının yakında Meclise sunulacağını belirtti.

Pazar yerlerindeki düzenlemeler hakkında da bilgi veren Bülent Tüfenkci, konunun ulusallaştırılacağının sinyallerini verdi. Pazarcı esnaflarının belediye yönetimlerine bırakılmayacağını dile getirerek, “Birkaç mahallenin kullanabileceği ortak bir nokta belirleyecek, o alanları en uygun şekilde düzenleyecek, pazarcılarımızın sırtına yük bindirmeden, daha düzenli pazar yerlerini kullanıma açacağız. Bu alanlar hem vatandaşımız için hem pazarcılarımız için avantajlı olacak. Tüketici taze sebze ve meyveye rahatlıkla ulaşacak, esnafımızda kışın yağmurdan yazın güneşten korunmuş olacak” ifadelerini kullandı.

Soğuk hava deposu için yeni teşviklerin kapıda olduğunun sinyallerini vererek, toplama noktaları ve kooperatifleşme sürecinin de böylelikle başlayacağını aktardı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bülent Tüfenkci “Yıllık Sebze-Meyve Üretimi 49 Milyon Ton”
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x