1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Çin Merkez Bankası Altın Alımlarını Durdurdu

Çin Merkez Bankası Altın Alımlarını Durdurdu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin Merkez Bankası’nın Altın Rezervi Sabit Kaldı

Cuma günü açıklanan verilere göre, Çin Merkez Bankası’nın elindeki altın rezervi mayıs ayında değişmeyerek 72,80 milyon ons seviyesinde kaldı. Pandemi sonrası global ekonomik belirsizliklerin arttığı bu dönemde, merkez bankaları altın rezervlerini çeşitlendirerek para birimlerine karşı korunma ihtiyacı duymaktadır. Çin Merkez Bankası da rezervlerini çeşitlendirmeye devam ediyor.

Altın, tarihindeki en yüksek seviyelere ulaşırken, Çin Merkez Bankası’nın altın talebindeki değişiklikler piyasalarda dikkatle takip ediliyor. Spot altın fiyatları, PBOC’nin verileri açıklamasının ardından bir miktar düşüş yaşadı. Ancak, dünya genelindeki merkez bankalarının altın alımlarında artış devam etmektedir.

Dünya Altın Konseyi’nin verilerine göre, kamu kurumlarının altın talebi rekor seviyelerdeydi ve Çin, en büyük alıcı konumundaydı. Ancak, yüksek fiyatların etkisiyle Çin’in altın talebinde bir azalma görülmeye başlandı. Nisan ayında, Çin’in altın ithalatında bir önceki aya göre %30’luk bir düşüş yaşandı. Bu durum, altın piyasasında dengelerin değişmekte olduğunu göstermektedir.

Ay Satın Alma Miktarı (ons)
Şubat 390.000
Mart 160.000
Nisan 60.000

Çin Merkez Bankası’nın altın rezervlerindeki sabitlik, uluslararası piyasalarda altın talebi ve fiyatları üzerinde etkili olmaya devam edecektir. Küresel ekonomik belirsizlikler ve para birimlerine karşı korunma ihtiyacı, merkez bankalarının altın alımlarını desteklemeye devam edebilir.

Çin Merkez Bankası Altın Alımlarını Durdurdu
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!