1. Haberler
  2. Finans
  3. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Nedir?

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sistemi, kısa bir süre önce resmi bir açıklama ile duyurulan ve bankacılık işlemlerini bir hayli kolaylaştıracak önemli bir sistem.

Ne zaman kullanıma başlayacağı, neler sunacağı, en önemlisi ne olduğu konusunda da bilgilendirmeler yapılan sistemi detaylı olarak incelemeye karar verdik. Bankacılık işlemleri nasıl kolaylaşacak ve bu yeni dönemde ne gibi artılar gelecek buna daha detaylı olarak bakalım.

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Tam Olarak Nedir?

Yeni sistem bir soruna odaklanılarak geliştirilmiş olan yeni bir teknolojik altyapı. Burada sorun ne? Bankalar arasındaki para transferlerinde yaşanan gecikme sorunu. Eğer para transferi yapacağınız banka kendi bankanızdan farklıysa, bu durumda mesai saatleri içerisinde gönderim yapmanız gerekiyor.

Hafta içi için yine bu durum iyi. Ama işi hafta sonuna taşıdığınız zaman, bekleme süresi çok daha fazla artmış oluyor. Mevcut olan sistemde Cumartesi ve Pazar günleri de mesai saatleri dışında günler sayılıyor ve farklı bir banka kullanıyorsanız işlemi Pazartesine kadar beklemeniz gerekiyor.

Çok önemsenmiyor olsa da oluşan bu gecikme sorunu ciddi bir sıkıntı. Acil durumlarda, gecikmenin yaşanmaması gereken ticari faaliyetlerde oluşan bu gecikmelerin sonuçları çok daha ciddi olabiliyor.

İşi sadece arkadaşınıza göndereceğiniz para ya da borç ile tanımlamayın. İşin arka boyutunda ne kadar büyük bir sektör olduğunu düşünün. İşte Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sistemi, tam olarak bu sorunu çözmeye odaklanmış olan bir sistem.

Yeni sistemde, para transferleri için herhangi bir süre sınırı olmayacak. Mesai saatleri gibi bir durum söz konusu olmayacak. Hangi bankadan hangi bankaya gönderim yapacaksanız, para transferi gerçekleştirecek olursanız olun, 7 gün 24 saat boyunca para transferini gerçekleştirebileceksiniz.

Sistemin en büyük avantajı şu olacak ki herhangi bir bankaya ait olmayacak. Bu sistem bir teknolojik alt yapı olarak görülebilir. Herhangi bir bankaya ait olmayacağı için sınırlamada olmayacak. Tüm finans kuruluşları arasında desteklenecek olan bir alt yapıdan söz ediyoruz. Bankalar buna göre bir uyarlama yapacaktır.

Buraya kadar olan kısımda Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) için ana yapıyı anlamış bulunduk. Fakat farklı artılar da olacak.  Mesela yenilenmiş olan kolay adresleme sistemi.

Kolay adresleme sistemi sayesinde;

  • TC kimlik numarası
  • E-posta adresi
  • Telefon numarası

ile banka hesapları direkt olarak eşleştirilebilecek. Bu da hem hesaplara çok daha hızlı erişim hem de işlemlere çok daha hızlı bir erişim sağlayacak. İşin aslı şu ki dijital bir alt yapıya geçiş güçlendirilmiş ve dijital desteklenmiş olacak. Tabii ki işlemler de buna bağlı olarak hızlandırılmış olacak. Finans hayatını da bu şekilde hızlandırmış olacağız.

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Ne Zaman Kullanılmaya Başlayacak?

Bu kadar artıları olan yeni sistemin bir an önce kullanıma girmesini isteyebilirsiniz. Fakat öyle olmayacak. Böyle bir döneme geçmek kolay değil. Alt yapı çalışmaları devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre sistem ilk olarak 18 Aralık tarihinde denenecek.

18 Aralık tarihinde seçilen vatandaşlar arasında testler yapılacak. Bu testlerin başarılı olması yeterli olacak ve sonrasında herkes için kullanım başlayacak. Fakat genel olarak herkes için kullanımın ne zaman başlayacağı konusunda bir tarih verilmedi.

2021 yılını bir tarih olarak kabul edebiliriz ama dediğimiz gibi bu da resmi bir tarih olmayacaktır. Herhangi bir sorun yaşanırsa, süre biraz daha uzayabilir.

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Nedir?
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!