Google Adsense, günümüzde birçok içerik üreticisinin para kazandığı ve hayatını idame ettirdiği bir platform haline geldi. Reklam gelirleriyle internetten para kazanmanın en önemli platformlarından birisi haline geldi. Peki, Google Adsense ile nasıl para kazanılır? İşte Google Adsense ile internetten para kazanma rehberi!

Google Adsense Nedir?

Google Adsense, web sitesi sahipleri ve içerik üreticilerine çeşitli reklamlar sayesinde internetten para kazanmalarına imkân veren bir reklamcılık ağıdır. Google Adsense, bu reklamları kullanıcı tercihlerine, aramalarına ve site içeriğine göre oluşturur.

Reklamlar, reklam verenler tarafından Google’a iletilir, Google da bu reklamlar gerekli yerlerde paylaşarak para kazanır. Kazanılan para içerik üreticileri ve internet sitesi sahipleri ile bölüşülerek bir para kazanma sistemi yaratılır.

Birçok farklı strateji ve politika ile sunulan reklamlar, tıklanma başına kazanılan paralar ile sonuçlanır. Yani Google Adsense, günümüzde internetten para kazanmanın en iyi yollarından birisidir. Peki, Google Adsense başvurusu nasıl yapılır? Google Adsense üzerinden nasıl para kazanılır?

Google Adsense Başvurusu Nasıl Yapılır?

Google Adsense’in para kazanma ve kazandırma modelini ve içeriğini anladık. Peki, Google Adsense’e nasıl başvurulur ve reklamları nasıl aktifleştirilir. İşte adım adım Google Adsense ile internetten para kazanma rehberi!

1- Sitenizi Adsense için Ayarlayın

Web sitesi sahipleri için Google Adsense ile para kazanmanın ilk adımı, bir web sitenizin olmasıdır. Bu nedenle Google Adsense ile internetten para kazanmak için öncelikle internet sitenizin tamamlanması gerekmektedir. Yani henüz yapım aşamasında ve hazırlanmakta olan internet siteniz için Google Adsense başvurusu yapamazsınız. İnternet sitenizi tamamlayıp arama motorlarına sunduğunuz anda Google Adsense başvurusu yapabilir hale gelirsiniz.

Web sitenizi tamamlarken yapmanız gereken önemli şeylerden birisi de bir “gizlilik politikası” sayfası hazırlamaktır. Bu sayede internet sitenizin kullanıcılarına çeşitli Google Adsense reklamlarının gösterileceğini bildirmiş olursunuz.

2- Sitenizin Adsense’e Uygun Olduğundan Emin Olun

Google Adsense, her internet sitesi için reklam sağlamaz. Yani bazı şartların yerine getirilmesi ve bunlara uygun olması gerekmektedir. Sitenizin Google Adsense’e uygun olmasının önemli olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Google Adsense’e başvurmak ve web sitenizin değerlendirilmeye açık olması için bazı uygunlukların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Öncelikle web sitenizin daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kolay bir ara yüze sahip olması önemlidir. Bunun dışında bir diğer önemli konu da web sitenizin mobil cihazlara olan uyumluluğudur. Metinleriniz tüm cihazlar için metinlerinizin okunabilir olması gerekmektedir. Bunlar Google Adsense’e başvurmak için yapmanız gereken ilk adımlardır.

Google Adsense, web sitenizin tek bir kaynaktan kullanıcı almasını istemez. Yani örneğin web siteniz için bir Instagram reklamı verdiyseniz ve kullanıcılarınız sadece Instagram üzerinden geliyorsa, Google Adsense başvurunuz reddedilebilir. Bu nedenle birden fazla kaynaktan kullanıcı çekmelisiniz.

Son olarak Google Adsense için bazı içeriklere sahip sitelere reklam verilmez. “Google Adsense için uygunluk koşulları” sayfasında bu konuya değinilmiştir. Google üzerinden bakabilirsiniz. Ancak birkaç örnek vermek gerekirse; küfür kullanımı, +18 içerikler, kötü amaçlı yazılımlar, yasadışı faaliyet, ilaç ve uyuşturucu teçhizatı ve çeşitli konularda Google Adsense reklam vermez.

3- Google Adsense Hesabı Oluşturma

Google Adsense hesabı oluşturmak, Google Adsense başvurusu yapmak için önemli adımlardan birisidir. Burada da hesap oluşturma aşamanıza dikkat etmeniz gerekmektedir. İşte adım adım Google Adsense hesap oluşturma aşamaları:

1.Adım: Mevcut G-Mail hesabınız ile Google Adsense başvurusu yapabilirsiniz. İlk olarak mevcut web sitenizin URL’si ile başvuru yapabilirsiniz.

2.Adım: Hizmet şartlarını okuduktan sonra kabul edin ve devam edin.

3.Adım: Site URL’nizi girdikten ve hizmet şartlarını onayladıktan sonra, sırada müşteri bilgilerinizi girmeniz var. Burada yapmamız gereken, müşteri bilgilerinizi girip Google’a iletmektir.

4.Adım: Tüm bilgileri girdikten sonra, Adsense kodunu girmeniz girmektedir. Adsense kodu ile ilgili bilmeniz gereken sitenizi <head> ile <head> etiketi ile eklemeniz gerekmektedir.

Bu noktadan sonra tüm bilgileri Google Adsense’e göndermiş oluyoruz. Artık Google Adsense’in sizin başvurunuzu değerlendirme aşamasındasınız. Bir süre beklemeniz gerekmektedir. Başvuru bilgilerinize göre Google Adsense’e giriş yaptığınız mail adresine başvurunuz ile ilgili mesaj alacaksınız.

Adsense Reklamlarınızı Yapılandırın

Artık Google Adsense onay mailini aldığınızı varsayalım. Şimdi yapmanız gereken reklamları yapılandırmaktır. Onay mailinden sonra, web sitenizde ne tür reklamlar görmek istediğinizi bildirmeniz gerekmektedir.

Adsense reklam türünü seçmek oldukça basit bir işlemdir. Google Adsense hesabınıza giriş yapın. Sol bölümde bulunan menüden “Reklamlar” yazan yere tıklayın. Sonra çıkan bölümde “genel bakış” adlı sekmeye giriş yapın. Bu genel bakış penceresinde, sitenizde görmek istediğiniz reklam türü, reklam stili ve boyutu gibi birçok şeyi seçebilirsiniz. Reklamları siteniz için istediğiniz boyutta ve türde ekleyebilirsiniz.

Adsense Reklam Kodunu Sitenize Ekleyin

Reklamlar için boyut ve tür gibi seçenekleri seçtikten sonra, bu reklamları sitenize yerleştirmeniz gerekmektedir. Bunu yapmak da oldukça basit bir işlemdir. Öncelikle Google Adsense üzerinden reklam kodunu kopyalayın. Daha sonra sitenizin düzenleme paneline giderek, reklam kodunuzu reklam için ayırdığınız alana yapıştırın. Reklam eklemek istediğiniz tüm sayfaların <body> etiketi bölümüne eklemeniz gerekmektedir. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra artık Google Adsense ile para kazanmanız mümkün hale gelecektir.

İnternetten Para Kazanma için Adsense Tavsiyeleri

Web sitenizi oluşturdunuz, Google Adsense onayı aldınız ve reklamları sitenize yerleştirdiniz. Artık para kazanmak için hazırsınız. Ancak bundan sonra da dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Hem Google Adsense üyeliğinizin devamı hem de daha çok para kazanmak için bazı şeylere uymanız gerekmektedir. Aşağıda sayacağımız maddelere dikkat etmeniz durumunda Google Adsense gelirleriniz artmaya devam edecektir.

1- Asla kendi reklamlarınıza tıklamayın

Google Adsense, kendi reklamınıza tıklamanızı bir sahtekârlık olarak algılamaktadır. Tabi ki bir iki yanlış tıklamadan bir şey olmaz. Ancak kendi reklamınıza sürekli tıklayıp buradan bir gelir beklemeyin. Çünkü Google algoritmasını bunu algılamaktadır. Ayrıca sizinle aynı internet ağına bağlı diğer kişilerin de bu reklamlara tıklamasına izin vermeyin. Bu Google Adsense hesabınızın kapanmasına neden olabilir.

2- E-ticaret sitenizde reklam göstermeyin

Özellikle e-ticaret sitesi sahiplerinin dikkat etmesi gereken en önemli konu budur. E-ticaret sitenizde reklam göstermeniz Google Adsense açısından değil, sizin açınızdan olumsuz olabilmektedir. Çünkü bu reklam bölümlerinde rakiplerinize ait reklamlar çıkabilir. Unutmayın, reklamları siz değil Google seçer. Bu reklamları da kullanıcı tercihlerine göre belirler. Yani sizin sayfanızı ziyaret eden bir kullanıcı, muhtemelen daha önce sizin sitenize benzer bir e-ticaret sitesi ziyaret etmiştir. Bu da sizin sayfanızda başka bir e-ticaret sitesi reklamı olmasına yol açar. Olası müşterilerinizi bu nedenle kaçırabilirsiniz.

3- Farklı reklam birimleri çalıştırın

Farklı reklam çeşitleri, boyutları kullanabilirsiniz. Farklı fikirlerle sunulan reklamlar her zaman dikkat çekmektedir. Siz de reklamlarınıza tıklanmasını istiyorsanız, reklamlarınızı daha ilginç hale getirebilirsiniz. Popüler sitelerin reklam yerleştirmelerine ve stillerine bakarak referans alabilirsiniz. Reklamları ilgi çekici kılmak hem daha çok para kazanmanızı hem de Google Adsense’in sizi ciddiye almasını sağlar.

4- İçerik oluşturun ve trafik çekin

Tabi ki pek çok iş de olduğu gibi web sitesi sahiplerinin de üretmesi gerekmektedir. Düzenli olarak üretilen içerikler, trafik çekmek açısından oldukça önemlidir. Sitenizde yoğun bir trafiğin oluşması demek, daha çok reklam tıklanması demektir. Bu da daha fazla para demektir. Ayrıca web sitenizin trafiği ve etkileşimi artması ile reklamların görünmesi de artacaktır. Bu nedenle düzenli içerikler üreterek site içerisindeki etkileşimi arttırmalısınız.

Adsense Sıkça Sorulan Sorular

1- En iyi AdSense reklam boyutu nedir?

Birçok profesyonel web sitesi oluşturucusuna ve Google Adsense kullanıcısına göre en iyi reklam boyutlarının 300×250 ve 336×280 olduğunu söylemektedir. Bu boyutların tercih edilme sebebi ise birçok cihaz ekranına sığması ve en iyi ödeme oranlarına sahip olmasıdır. Bu nedenle pek çok web sitesi reklamlarını bu boyutlarda oluşturmaktadır.

2- En iyi AdSense yerleşimi nedir?

Aslında bu sizin kendi web site düzenine bağlı bir konudur. Ancak yine de farklı reklam yerleşimleri ve düzenlemeler ile reklam tıklanmaları arttırılabilmektedir. Sizin sitenize benzer popüler bir web sitesini ziyaret ederek reklam yerleşimlerini inceleyebilirsiniz. Ancak genel olarak reklamları içeriklerin içine yerleştirmek daha fazla tıklanmasını sağlayabilmektedir. Ekranın üst kısmındaki gönderilerin içerisine yerleştirilen reklamlar önemli tıklanmalar almaktadır.

3- Google AdSense’te sayfa BGBG’si nedir?

BGBG, Google Adsense sisteminde 1000 tıklanma için elde edilen gelir anlamına gelmektedir. BGBG’yi bulmak için: tıklanma başına maliyet ile tıklanma sayısı çarpılır. Ardından çıkan sonuç toplam sayfa görüntülenme sayısına bölünür. Bu sayede sayfa BGBG’nizi öğrenmiş olursunuz.

4- Google AdSense’te TO nedir?

TO, tıklanma oranı anlamına gelmektedir. Tıklanma oranınızı arttırmak istiyorsanız, Google Adsense’in optimizasyon sayfasında yer alan fırsatlar bölümünü takip edin. Bu bölümde yakalayacağınız fırsatlar ile tıklanma oranlarınızı arttırabilir ve reklam gelirlerinizi önemli derecede yükseltebilirsiniz. Fırsatları kullanmak önemlidir. Çünkü tıklanma oranları her sektörde aynı değildir. Yani web sitenizin bulunduğu sektöre göre değişkenlik göstermektedir. Rekabet içerisinde kalabilmek ve gelirinizi arttırmak için reklam yerleşimlerini düzenlemeli, hedef kitlenizi genişletecek yollar aramalısınız.

5- AdSense ne zaman ve nasıl ödeme yapar?

Google Adsense ödemeleri, genellikle her ayın 21 ‘ine kadar işleme koyulmaktadır. Her ay, bir önceki ayın toplam geliri hesabınıza yatırılır. Google Adsense üzerinden “Ödemeler” sayfasında elde ettiğiniz kazançları görebilirsiniz. Ödeme almak için ise IBAN numaranızı girmeniz yeterlidir ve hesabınıza direkt olarak para yatar.

6- Google AdSense başvurumu neden reddetti?

Google Adsense, birçok nedenden başvurunuzu reddedebilmektedir. Ancak en önemli sebep, Google Adsense topluluk kurallarına uymamanızdır. Bu nedenle sitenizi oluştururken ve düzenlerken mutlaka Google Adsense program politikalarına uymanız gerekmektedir.

7- AdSense başvurusunun onaylanması için gerekenler nelerdir?

Google Adsense başvurunuzun onaylanması için sadece sitenizin uygun olması yetmemektedir. Yani web sitenizi tüm Google Adsense politikalarına uygun ve topluluk kurallarına aykırı olmayacak şekilde kurdunuz diyelim. Yine de karşınıza bazı engeller çıkabilmektedir.

Bu engellerden ilki, 18 yaşını doldurmamış olmanızdır. Google Adsense başvuru sahibinin mutlaka 18 yaşından büyük olmalıdır. Aksi takdirde Google Adsense başvurunuz reddedilmektedir.

Bir başka engel ise web sitenizin en az 6 aylık olmasıdır. 6 aydır aktif bir web sitesi Google Adsense başvurusu yapabilir. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi sitenizin yapım aşaması bu sürece dahil değildir. Yapım aşamasında olan bir web sitesi de Google Adsense başvurusuna ret cevabı alabilir.

Ayrıca tüm şartları yerine getirseniz dahi, Google Adsense başvurunuzu reddedebilme hakkını kendi elinde tutmaktadır.

Google Adsense ile internetten para kazanma rehberi”nin sonuna geldik. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google Adsense’in resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 1 Ortalama: 5]