Hayatımızın önemli bir bölümünü oluşturan cep telefonları artık bizlere yetmez, yetemez oldu. Bir model çıktığında ona sahip olmak için elimizden geleni yapıyor, ne yapıp edip onu alıyor, iki ay sonra ise gözümüzü yeni modellere dikiyoruz. Aslında bu tüketim çılgınlığının kafamızı boş yere meşgul etmekten başka hiçbir işe yaramadığı aşikar. Zira bugün çıkan en son modeli dâhi alsak birkaç ay içinde daha iyisinin çıkacağını biliyoruz.

Klişelerden uzaklaşıp şimdi konuya dönelim, öncelikle kendinize şu soruyu sormanızı istiyorum: neye ihtiyacım var?

Evet, cep telefonu herkesin ihtiyacı ama siz ne istiyorsunuz, öncelikle buna karar vermelisiniz. Her şeyin en iyisi diye bir şey yok artık, söyleyen yalancıdır inanmayın. Her markanın üzerinde durduğu ve onu diğer üreticilerden ayıran kendine has özellikleri bulunuyor. Sizler için bu özellikleri sıralıyorum.

1- Fiyat / Performans

F/P’ın açılımı en stabil kullanımı sunan, muadillerine göre daha uygun fiyatlı ürün demektir. Marka bir telefon alıyorsanız ödediğiniz ücretin üçte ikisini markaya, kalan üçte birlik oranı da cihaza ödersiniz. İşte bu F/P ürünleri, marka değerinin minimum tutulduğu, alabileceğiniz uygun fiyata en iyi performansı yakalamanızı sağlar.

Ürün tavsiyelerim:

 • Meizu MX4
 • Sony Xperia Z1
 • Xiaomi Mi4
 • Huawei Ascend P7

2- Batarya

Batarya ne kadar büyük olursa o kadar uzun süre kullanırım yanlıştır. Yazılım ve donanım ne kadar iyi optimize edilirse o kadar kullanım süresi alırsınız. Cep telefonu üreticilerinin amiral gemileri, genellikle iddialı özellikler ile çıktığından dolayı enerji tüketimi konusunda pek cömert davranırlar. Kullanıcıyı cezbeden ekran parlaklığı, yeni özellikler ve hız konusu bataryanın baş düşmanları olarak karşımıza çıkar. Eğer oyun meraklısıysanız size hiçbir batarya yardımcı olamaz, bu yüzden listeye bunu dahil etmiyorum.

Ürün tavsiyelerim:

 • Huawei Ascend Mate 7
 • Lenovo A5000
 • Samsung Galaxy Note 5
 • iPhone 6S Plus

3- Kamera

Fotoğraf çekimi konusunda üreticilerin ciddi sıkıntıları bulunuyor. Fotoğrafın boyutu, kalitesi, çekim süresi, ışık ayarı gibi ayrıntılar ilgili telefonu diğerlerinden ayıran ana özelliklerden biri. Ne yazık ki genellikle çoğu telefon gündüz çekiminde iyiyken, gece çekimleri yıllar önceki modellerin düşük kalitesini sürdürüyor. İyi bir çekim için gerekli olan donanımları telefona ekleyince kalınlaşan ve ağırlaşan akıllı telefonlar da satmıyor. Aslında hem ince/hafif olsun hem süper kalitede çekim yapsın diyorsanız alacağınız hiçbir telefon beklentinizi karşılayamayacaktır. O yüzden fotoğraf çekmek için fotoğraf makinesi, konuşmak için telefon alıyoruz.

Ürün tavsiyelerim:

 • Sony Xperia Z5
 • Samsung Galaxy s6 Edge
 • Nexus 6P
 • LG G4

4- İşletim Sistemi

Akıllı telefonlarda kullanılabilen işletim sistemi sayısı bir elin parmak sayısını geçmiyor. Hal böyle olunca rekabet ortamından uzak, tekelleşmiş firmaların eline bakıyoruz diyebilirim. Fakat burada da yine bazı kriterlere göre tavsiyelerim bulunuyor.

 • Apple iOS: En stabil işletim sistemi diyebilirim. Yeni sürümlerde her ne kadar problemler bitmiyor gözükse de, aslında en sorunsuz ve kullanım kolaylığına sahip işletim sistemi ios’tur. Apple’ın çıkardığı sınırlı sayıdaki telefona ve işletim sisteminin sürekli kendini yenilemesine bakarak uygulama geliştiren firma sahipleri de çok fazla marka ve modelin arasında kaybolmadığı için ürettikleri uygulamalar da minimum sorunla kulllanıcıyla buluşuyor. iOS yalnızca Apple markalı ürünlerde kullanılabiliyor.
 • Google Android: Google’ın satın aldığı Android işletim sistemi açık kaynak kodlu bir yazılımdır. İsteyen tüm telefon üreticileri bu yazılımı kullanarak telefon çıkarabiliyor. Performans belki ama stabil bir işletim sistemi olduğunu söyleyemem. Android ancak telefon üreticilerinin üzerinde çok durduğu modellerde bazen stabiliteyi yakalayabilse de, yeni çıkan bir güncellemeleyle bu büyü bozuluyor.
 • Microsoft Windows Mobile: Bilgisayarlarımızda kullandığımız işletim sistemleri gitgide tablet ve mobil sürüme de uyarlayan Microsoft, windows 10 ile birlikte evrensel bir işletim sistemini hayata geçirdi. Bu sürüm hem tablet ve bilgisayarlara uyumluyken, hem de cep telefonlarına uyumlu olarak çıktı. Uygulama sayısı her geçen gün artan WM her nek adar iyi olsa da, bu işletim sistemini kullanan telefon sayısı pek fazla bulunmuyor. Var olanların fiyatları da androidin gücünü kıramayacak kadar yüksek.

Bu bağlamda, benim işletim sistemine göre tavsiye edeceğim modeller de şu şekilde:

 • Apple: iPhone 6s
 • Android: Meizu Pro 5
 • Windows Mobile: Nokia Lumia 930
Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 1 Ortalama: 1]