1. Haberler
  2. Emtia Haberleri
  3. Hoshi: BOJ’un Faiz Oranlarını İstikrarlı Bir Şekilde Yükseltmesi Gerekli

Hoshi: BOJ’un Faiz Oranlarını İstikrarlı Bir Şekilde Yükseltmesi Gerekli

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japonya’da Enflasyon ve Faiz Oranları

Tokyo Üniversitesi’nden ekonomi profesörü Takeo Hoshi, Japonya Merkez Bankası’nın enflasyon hedefleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Hoshi, Japonya’da işgücü kıtlığının artmasıyla birlikte işgücü maliyetlerinin yükseldiğini ve bu durumun firmaları fiyatları artırmaya ittiğini belirtti. Bu nedenle, Hoshi, BOJ’un faiz oranlarını istikrarlı bir şekilde artırması gerektiğini vurguladı.

Hoshi, Japonya’da enflasyonun hedefin üzerine çıkma riskine karşı BOJ’un faiz artışları yaparak enflasyonu kontrol altında tutması gerektiğini ifade etti. Ayrıca, geçmişte görülmemiş bir biçimde değişen ücret-enflasyon dinamiklerinin de dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Japonya’da Sanayi Üretimi Düşüş Gösterdi

Japonya’da Nisan ayında açıklanan verilere göre, mevsimsel etkilerden arındırılmış sanayi üretimi beklenenin aksine düşüş gösterdi. Sanayi üretimi %0,1 oranında gerileyerek ekonomistlerin öngörülerini karşılayamadı.

Aynı zamanda, nakliyelerde aylık bazda artış yaşanırken yıllık bazda düşüş gözlendi. Stoklarda da azalış görüldü. Bu veriler, Japonya’da sanayi sektörünün karşılaştığı zorlukları ve ekonomik dengelerdeki değişiklikleri yansıtmaktadır.

Hoshi: BOJ’un Faiz Oranlarını İstikrarlı Bir Şekilde Yükseltmesi Gerekli
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!