1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. İncir İhracatı Geliri 249,5 Milyon Dolar!

İncir İhracatı Geliri 249,5 Milyon Dolar!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İstatistik Kurumu verileri 2016’da en fazla incir ihracatı Almanya’ya yapıldı dedi. Türkiye’nin incir ihracatı diğer ihracatçı ülkelere açık ara fark attı!

İncir İhracatı Birincisi!

Kuru incir ihracatı denince Türkiye dünya ülkeleri arasında birinci oldu. Türkiye’nin geçen yıl, dünya ihracatındaki payı yüzde 63,7 oldu. Bu oranla dünyanın en iyi incir ihracatçısı ülkesi olan Türkiye, yaklaşık 250 milyon dolarlık ihracata ev sahipliği yaptı. Dünya incir ihracatı geçen sene 392 milyon dolarlık ticaret hacmine ulaştı.

Türkiye Liderliği Kaptırmadı

İhracatın yüzde 63,7’si Türkiye’den karşılandı. İncir ihracatçısı ülkeler arasında ilk sıradaki yerini kimseye kaptırmayan Türkiye’yi ABD takip etti. ABD’nin dünya incir ticaretindeki payı 4,9 oldu. İhracatın yüksek olduğu diğer bir ülke ise Hollanda olarak kayda geçti. Hollanda’nın dünya incir ihracatındaki payı yüzde 4,5’i gösterdi. İspanyanın ticaretten aldığı pay yüzde 4,1 olarak belirlendi. Almanya ve Yunanistan’ın incir ihracatı ise yüzde 2,9’da kaldı.

Türkiye 96 Ülkeye İhracat Yaptı! Almanlar Türk İncirini Sevdi

TÜİK kayıtlarına göre geçen yıl en fazla incir satışı Almanya’ya yapıldı. 96 ülke arasında en fazla ihracat yapılan Almanya, Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 16,5’ini kapladı. Almanya’yı Fransa izledi. Ülkemizden Fransa’ya gönderilen kuru ve taze incir toplam satışın yüzde 14,6’sını teşkil etti. ABD’ye yapılan ihracat yüzde 8,6 olarak kayda geçti. TÜİK verilerine göre İtalya’nın toplamdaki payı yüzde 5,2 seviyesinde hayata geçti. İngiltere’nin aldığı pay yüzde 4,1’i işaret etti. İsviçre ile Hollanda’ya yapılan ihracat yüzdelik dilimde 4’er paylık yer kapladı.

İhracattan Elde Edilen Gelir Düşüşte!

Geçen yılların incir ihracatı rakamlarına bakıldığında, incir ihracatından elde edilen gelirin düşüş yönlü olduğu dikkatlerden kaçmadı. Geçen yıl incir ticaretinden ülke ekonomisine sağlanan destek, 249,5 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. 2014 yılı kayıtları ise 280 milyon dolar kazanca işaret etti.

İncir İhracatı Geliri 249,5 Milyon Dolar!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!