Irak’ta Kalkınma Yolu Projesi İmzalandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun Irak ziyareti sonrasında gerçekleşen görüşmelerde, Türkiye, Irak, Katar ve BAE arasında “Kalkınma Yolu Projesi Hakkında Ortak İş Birliği Mutabakat Zaptı” imzalandı. Proje kapsamında Büyük Fav Limanı’nın önemli bir geçiş merkezi olması planlanıyor. Bu proje ile Asya ile Avrupa arasındaki ticaret yolları üzerinde Türkiye’nin stratejik konumu daha da önem kazanacak.

Yeni İpek Yolu: Kalkınma Yolu Projesi

Uraloğlu, proje kapsamında oluşturulan “yeni İpek Yolu” olarak nitelendirilen Kalkınma Yolu Projesi’nin Türkiye’nin ekonomik ve jeopolitik statüsünü güçlendireceğini vurguladı. Fav Limanı üzerinden başlayacak bu yol, Avrupa’ya kadar uzanacak ve kara ve demir yolu ağlarıyla Avrupa’nın her ülkesine kesintisiz ulaşım sağlayacak. Bu durum, ticaretin hızlanmasına ve maliyetlerin azaltılmasına büyük katkı sağlayacak.

Bölgesel ve Küresel Ticaret Açısından Önemli Bir Adım

Projenin bölgesel ve küresel ticaret açısından önemli bir adım olduğunu belirten Uraloğlu, Fav Limanı üzerinden Avrupa’ya gidecek gemilerin Süveyş Kanalı’na göre 15 günlük bir zaman kazanımı elde edeceğini açıkladı. Kalkınma Yolu Projesi, mevcut ulaştırma koridorlarını tamamlayarak, doğu-batı koridorlarını kuzey-güney yönünde bağlayarak global ticaret sistemine önemli bir katkı sağlamayı hedefliyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Irak’ta Kalkınma Yolu Projesi İmzalandı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!