Kırsal Kalkınma Programı uygulanan kentler arasında yer alan Bursa, üretimi artırdı. Üretimin artması yurtiçi pazardaki payı artırırken, kentin ihracatına da büyük katkılar sağladı.

Program Bursa’daki Tarımsal Üretimi Artırdı!

Kırsal Kalkınma Programı hakkında bir değerlendirme yapan kentin Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Programın kent genelinde hayata geçmesi, üreticimizin yüzünü güldürdü. Üretimdeki artış, iç ve dış pazardaki payımızı olumlu etkiledi” dedi.

Kırsal Kalkınma Programı Geçen Yıl Uygulamaya Geçti

Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, Kırsal Kalkınma Programı startının geçtiğimiz yıl verildiğini, ilk uygulamanın siyah incire yönelik olduğunu söyledi. “Siyah incirin fiyatının geçen yıl oldukça düşük seviyelerde olduğunu görünce, tarım şirketlerimiz kanalıyla bazı çalışmalar yaptık. Kent genelinde faaliyet gösteren üretici birliklerine bazı destekler verdik. Desteklerle birlikte yurtdışına satışlar hızlandı. İhracattaki artışla birlikte siyah incir fiyatları da yükselişe geçti. Bir liradan satılan incirin fiyatı, zamanla 8 lira seviyesine kadar çıktı” diyen Altepe, bu yılın fiyatları hakkında da konuştu.

İncir Fiyatları 5 İle 5,5 Lira Arasında Değişiyor

“Bu yılki siyah incir fiyatları 5-5,5 lira arasında değişti” bilgisini aktaran Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Kırsal Kalkınma Programı sayesinde incir üreticisinin yüzünün güldüğünü ifade etti.

Üretimin Devam Ettiği Her Yerde… Üreticinin Her Daim Yanında

Belediye olarak üreticinin her zaman yanında olduklarının altını çizdi ve “Belediye olarak kentimizi ve vatandaşlarımızı ilgilendiren her türlü konuyla yakından ilgileniyoruz. Kırsal Kalkınma Programı uygulamaları kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın daha fazla üretmesine katkı sağlıyor. Bizlerde belediye yönetimi olarak elimizden gelen desteği üreticimize sunuyoruz. Bu kapsamda kent genelindeki bin 76 mahalle sorumluluk alanımızda. Bunun yanında 17 ilçede devam etmekte olan üretimin her türüyle yakından ilgilenmeye çalışıyoruz” dedi.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]