Kışa sayılı günler kalırken vatandaş kömür alma derdine düştü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kömür alınırken dikkat edilecek noktaları içeren bir kitapçık hazırlayarak, tüketiciyi bilgilendirdi.

İyi Kömür Nasıl Seçilir? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Uyardı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kışa az bir zaman kala kömür ile ısınacak vatandaşı bilgilendiren bir çalışmaya imza attı. İyi kömür ve kömür kullanımı hakkında bilgiler veren kitapçık hakkında bilgi aktaran Bakanlık Müsteşarı Öztürk, tüketicinin bilinçli kömür almasını hedeflediklerini kaydetti.

Her Yıl Ortalama 350 Kişi Soba Zehirlenmesinden Hayatını Kaybediyor

Müsteşar Öztürk, ısınmak için alınan kömürde çok dikkatli bir seçim yapılması gerektiğine işaret ederek, olası olumsuzlukların önüne bu şekilde geçilebileceğini ifade etti. Soba zehirlenmelerine işaret eden Öztürk, kükürt miktarı yüksek kömürlerde zehirlenme riskinin yüksek olduğunu belirterek, “Aynı durumlar kalitesiz kömürde de yaşanıyor. Her yıl onlarca vatandaşımız soba zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybediyor veya zehirlenme tehlikesi geçiriyor. Türkiye’de yıllık bazda soba zehirlenmesi nedeniyle 350 vatandaşımız hayata veda ediyor. Bu nedenle doğru ve kaliteli kömür kullanımı büyük önem arz ediyor” dedi.

Küresel çerçevede üç milyar kadar insanın hala kömür ile ısındığına dikkat çeken Öztürk, “Bu katı yakıtlar hem insanların hayatını tehlikeye atıyor hem hava kirliliğine neden oluyor. İnsanların yaşam kalitesi kalitesiz ve kükürt miktarı yüksek kömürler nedeniyle her yıl biraz daha düşüyor” ifadelerini kullandı. Kömür satış noktalarının bu nedenlerden dolayı sıkı şekilde denetlenmesi gerektiğini aktaran Müsteşar, satış noktalarının lisanslandırılması gerektiğini de belirtti. Yetkilere vatandaşlarında destek olması gerektiğine işaret ederek, kalitesiz kömüre rağbet edilmemesini istedi.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 1 Ortalama: 1]