Ağustos ayı REIDIN Emlak Endeksi rakamları açıklandı. Buna göre konut satış fiyatları Temmuz ayına kıyasla yüzde 0,82 oranında yükseldi. Ağustos ayında konut satış fiyatları en fazla artan kent Çankırı olarak kaydedilirken, Mardin’de fiyatlar geriledi.

Konut Satış Fiyatları Araştırması Sonuçları!

2017 yılının Ağustos ayına ilişkin REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ile REIDIN Emlak Endeksi sonuçları, konut satış fiyatlarının ve kiralık konutlardaki gelişimi gözler önüne serdi.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Ağustos ayı sonuçları, konut fiyatlarının Temmuz ayına kıyasla yüzde 0,40 oranında arttığına işaret etti. Fiyatlardaki artış 2016 yılının ağustosuna göreyse yüzde 4,19 olarak belirlendi. Endeks dahilinde yapılan araştırmada ev alımlarında banka kredisi kullanım oranının yüzde 32 olduğunu, satışların yüzde 22’sinin peşin ödeme ile gerçekleştiğini kaydetti. Senetle yapılan satışlarsa toplamdan yüzde 44 pay aldı. Endeks araştırmasının sonuçlarına göre stok erime hızı yüzde 3,1 olarak belirlendi.

REIDIN Emlak Endeksi

REIDIN Emlak Endeksi sonuçlarına yurt genelinde toplamda 68 kentte yapılan araştırmalarla ulaşıldı. Ağustos ayı Endeks sonuçları, Temmuz ayına kıyasla konut fiyatlarının yüzde 0,82 arttığını gösterdi. Araştırmada konut fiyatlarının en çok yükseldiği kent Çankırı olarak tespit edildi. Çankırı’daki konut fiyatlarındaki artış yüzde 2,09 olarak belirlendi. Ağustos ayında konut satış fiyatları en fazla gerileme kaydeden kent ise Mardin olarak kayda geçti. Fiyatlardaki düşüş yüzde 0,42 olarak belirlendi.

Konut Kiraları…

2017 yılının Ağustosunda konut kira fiyatlarının en fazla düşüş sergilediği il Karabük, en fazla artışsa Bursa ilinde hayata geçti. Karabük’teki konut kiraları yüzde 0,71 azaldı. Bursa’daki fiyatlarsa yüzde 2,44’lük artışa ev sahipliği yaptı.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]