Köprü ve Otoyol Zamlarının Enflasyona Etkisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, köprü ve otoyollarda yapılan zamların yıllık enflasyona etkisinin sınırlı olacağını belirtti. Yıllık enflasyona etkisinin yaklaşık 0,05 puan olacağını öngördüklerini belirten Şimşek, hedefledikleri enflasyon seviyesine ulaşmada kararlı olduklarını vurguladı. Mali disiplini güçlendirmek için aldıkları kararlarda dezenflasyon hedefini göz önünde bulundurduklarını ifade etti.

Bakan Şimşek’in Açıklamaları

Şimşek, köprü ve otoyol geçiş ücretlerine yapılan zamların taşımacılık maliyetleri kaynaklı tüm dolaylı etkileri dahil olmak üzere yıllık enflasyona sınırlı bir etkisi olacağını belirtti. Kamu tasarrufu ve verimliliği sağlamak amacıyla atacakları adımlarla enflasyonla mücadeleye destek vereceklerini ifade etti. Köprülerdeki fiyat artışlarının enflasyon seviyesine etkisinin öngörüldüğünden daha düşük olacağını belirtti.

Öte yandan, 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden otomobiller için geçiş ücreti 15 liradan 24 liraya, Osmangazi Köprüsü’nde en ucuz geçiş ücretinin 290 liradan 399 liraya çıkarıldığı açıklandı. 1915 Çanakkale Köprüsü’nde geçiş ücreti 295 liradan 419 liraya, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ise 35 liradan 49 liraya yükseltildi. En ucuz geçiş ücretlerindeki artış oranları da ayrıntılı olarak paylaşıldı.

Bakan Şimşek’in açıklamaları, köprü ve otoyol zamlarının genel enflasyon seviyesine olan etkisinin sınırlı olduğunu ve hükümetin enflasyonla mücadele konusunda kararlı adımlar atmaya devam edeceğini gösteriyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Köprü ve Otoyol Zamlarının Enflasyona Etkisi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x