1. Haberler
  2. Haberler
  3. Kritik Enflasyon Verisi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Kritik Enflasyon Verisi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜFE Verileri ve Beklentiler

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyonunu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisini saat 10.00’da açıklayacak. Enflasyonun aylık bazda %3 artması bekleniyor. Yıllık enflasyonun %75 bandına yükselerek zirveye çıkacağı tahmin ediliyor. Nisan ayında aylık bazda %3,18 artış kaydetti. Yıllık enflasyon %69,80’e yükseldi.

Enflasyona Etki Eden Faktörler

  • Ekonomistler, mayıs ayında hanehalkı doğalgazına verilen sübvansiyonun sonlanmasının enflasyona yukarı yönlü katkı yapacağını belirtti.
  • Yeni sezonla beraber giyim kalemi ve sigara zammının da TÜFE’yi mayıs ayında etkileyeceği ifade edildi.

Öncü Göstergeler ve Tahminler

Anket/Araştırma Aylık Artış Beklentisi Yıllık Artış Beklentisi
Merkez Bankası Anketi %3,04 %43,64
AA Finans Anketi %3 %74,89
Reuters Anketi %3 %74,8

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, enflasyonun mayısta %75 ile zirveye ulaşmasını beklediklerini açıklamıştı. Karahan, hazirandan itibaren ise manşet enflasyonda düşüş öngördüklerini söylemişti.

Öncü göstergeler de enflasyonda artışa işaret etti. İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre mayıs ayında önceki aya göre perakende fiyatlar %3,59, toptan fiyatlar %2,59 arttı. Koç Üniversitesi ve Konda’nın düzenlediği “Hanehalkı Enflasyon Beklenti” anketine göre mayıs ayında fiyat artış oranının yıllık %113 olması bekleniyor.

Döviz Kurları ve TL Değerinin Durumu

Türk Lirası varlıklara yönelik talep artarken, döviz kurlarında yatay seyir mayıs ayı boyunca sürdü. Dolar/TL, ay boyunca 32,20 bandında hareket etti. TL, mayıs ayında dolar karşısında yaklaşık %0,5 değer kazandı. Yıl başından bu yana TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı %9 civarında gerçekleşti.

Dört aylık enflasyon ise %18,72 olarak açıklanmıştı. Böylece yılın ilk dört ayı baz alındığında dolar ile enflasyon arasındaki fark 10 puana yaklaştı.

Kritik Enflasyon Verisi Öncesi Bilinmesi Gerekenler
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!