1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Kruvaziyer Gemilerin En Uğrak Yeri Kuşadası Limanı Oldu

Kruvaziyer Gemilerin En Uğrak Yeri Kuşadası Limanı Oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Ocak – Eylül döneminde 278 adet kruvaziyer gemiye ev sahipliği yaptı. Ülkemize bu gemilerle toplamda 267 bin 486 turist geldi. Kruvaziyer gemilerin en uğrak limanı ise Kuşadası oldu.

9 Ayda 113 Kruvaziyer Ağırladı

Deniz Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından kayıt altına alınan verilere göre, yılın ilk 9 ayında 16 liman kruvaziyer gemilere hizmet vermeye devam etti. Limanlar toplamda 278 farklı gemiyi ağırladı. 16 liman bünyesine giriş yapan yolcu sayısı 50 bin 967’yi buldu. Limanlardan giden yolcu ise 54 bin 120 olarak kayda geçti.  Transit geçişlerde limanları kullanan yolcunun ise 162 bin 399 olduğu görüldü.

278 geminin yüzde 41’lik bölümü Kuşadası Limanına yanaştı. Bu da 113 gemiye işaret etti. Kruvaziyer gemilerin ikinci uğrak limanı Çeşme oldu. Çeşme Limanına gelen gemi sayısı 57 olarak belirlendi. Güllük Limanı 9 ayda 7 yolcu gemisine ev sahipliği yaptı. Çanakkale Limanında yanaşan gemi sayısı 5 olurken, Göcek 4 gemiyi ve yolcularını ağırladı. İstanbul Limanında yanaşan yolcu gemisi sayısı 4 adette kaldı. Bartın Limanına, Dikili Limanına, Trabzon Limanına ve Tuzla Limanına yanaşan yolcu gemisi sayısı ise birer tane oldu.

87 Bin 842 Yolcuya Hizmet Verdi

Deniz Ticaret Genel Müdürlüğü kayıtları incelendiğinde en fazla yolcu ağırlayan liman Kuşadası olarak belirlendi. Kuşadası’nı Çeşme ile Antalya takip etti. Kuşadası limanı yılın ilk 9 ayında 7 bin 539 yolcuya hizmet sundu. Limandan giden yolcuların sayısı ise 9 bin 799’u buldu. Kuşadası Limanını 87 bin 842 kruvaziyer gemi yolcusu transit geçiş için kullandı.

Aynı dönem baz alındığında Çeşme Limanına inen yolcuların toplamı 26 bin 950’yi gördü. Liman bünyesinden giden yolcular 28 bin 109 kişiye işaret etti.

Kruvaziyer Gemilerin En Uğrak Yeri Kuşadası Limanı Oldu
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!