1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Küresel Piyasalarda Olumlu Hava

Küresel Piyasalarda Olumlu Hava

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mayıs Ayında Küresel Piyasalardaki Gelişmeler

Mayıs ayında küresel piyasalarda S&P 500 endeksi Şubat ayından bu yana en güçlü yükselişini kaydederken, Nasdaq 100 endeksi de son altı ayın en büyük rallisini gerçekleştirdi. Teknoloji hisselerindeki yükselişle ilgili endişelere rağmen ABD vadeli endeksleri yükseldi. Avustralya, Japonya ve Hong Kong hisse senetlerindeki artışlar, MSCI Asya Pasifik Endeksi’ni 21 Mart’tan bu yana en güçlü seviyeye taşıdı.

Küresel Para Birimleri ve Emtia Piyasaları

Hindistan’da yapılan seçimlerin ardından Narendra Modi’nin partisinin ekonomik büyümeyi destekleyici politikaları hayata geçirebileceği beklentisiyle rupi ve devlet tahvilleri değer kazandı. ABD doları, Aralık ayından bu yana ilk aylık kaybını yaşadı. Petrol piyasalarında ise OPEC+ toplantısının ardından Brent ve WTI ham petrol fiyatlarında dalgalanmalar yaşandı.

ABD Ekonomisindeki Gelişmeler

ABD ekonomisinde çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisinin yumuşak seyretmesi ve ilk çeyrek büyüme verisinin aşağı yönlü revize edilmesi, tüketimin hız kestiğine dair işaretler verdi. Reel harcanabilir gelirlerdeki artışın mütevazı kalması ve tasarruf oranlarının düşük seviyelerde seyretmesi, Amerikalıların harcamalarını desteklemek için kredi kartlarına olan bağımlılıklarını artırdı. Ekonomistler, işgücü piyasasındaki yavaşlamanın gelir artışlarını sınırlayacağını ve hanehalkı harcamalarını kısıtlayacağını öngörüyor.

Küresel Piyasalarda Olumlu Hava
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!