Kuru İncir İhracatı Hızlı Başladı! İlk Gemiye 6 bin 649 Ton Ürün Yüklendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuru incir ihracatı denince ilk akla gelen Türkiye’den sezonun ilk gemisi yola çıktı. İlk gemide 6 bin 649 tonluk ürün yer aldı. 54 ülkeye ihraç edilen bu miktardan, Türkiye’nin kazancı 34 milyon 322 bin dolar oldu.

Kuru İncir İhracatı, 4 Günde 34 Milyon 322 Bin Dolar Oldu

Kuru incir ihracatı için düğmeye basıldı. 11 Ekimde başlayan yeni sezon ihracatı için ilk gemi hareket etti. 11 ile 14 Ekim tarihleri aralığında Türkiye 54 farklı ülkeye kuru incir ihraç etti. Yurtdışına gönderilen ürünlerden elde edilen kazanç 34 milyon 322 bin doları buldu. Geçen yılın ilk haftasında gerçekleşen kuru incir ihracatı miktarı 5 bin 196 ton olarak kayda geçmişti. Elde edilen gelir 22 milyon 329 bin dolarda kalmıştı. Bu yılın ilk 4 günündeki ihracat miktarı ise 6 bin 649 ton oldu.

Kuru İncir İhracatı Gecikmeli Başladı

Kuru incir ihracatı bu yıl biraz gecikmeli olarak başladı. Bunun nedeni ise havaların serin gitmesi ve ürünün olgunlaşma dönemindeki gecikmeden kaynaklandı. Bazı çevreler ihracat tarihinin ertelenmesinde, fiyatların düşürülmek istendiğini iddia etmişti. İhracatın geç başlamasının dünya pazarında kayba neden olduğu da ifade edilenler arasında yer almıştı. İşte bu konuyu netleştiren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı, kuru incir ihracatı eleştirilerinin yersiz olduğunu, ihracattaki rakamların gerçeği ortaya çıkardığını ifade etti.

Türkiye’deki kuru incirin dünya pazarında lider olduğunu ifade eden Birlik Başkanı Celep, birlik olarak Türk incirini en yüksek fiyattan yurtdışına sattıklarını, bunun için çalışmalara devam ettiklerini aktardı. Hedefe doğru ve emin adımlarla yürüdüklerini belirten Celep, incirin katma değerini artırma derdinde olduklarını, kuru incir ihracatı ile hem üreticinin hem ihracatçının hem de Türkiye’nin kazanmasını hedeflediklerini söyledi. 2017 – 2018 yılı ihracat rekoltelerinin 78 ile 200 bin ton arasında değiştiğinin altını çizerek, 70 bin tonluk ürünü en yüksek fiyattan ihraç etmeyi istediklerini sözlerine ekledi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kuru İncir İhracatı Hızlı Başladı! İlk Gemiye 6 bin 649 Ton Ürün Yüklendi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!