1. Haberler
  2. Emtia Haberleri
  3. Merkez Bankaları Dolar ve Altın Alıyor, Yuan’dan Çıkış Yaşanıyor

Merkez Bankaları Dolar ve Altın Alıyor, Yuan’dan Çıkış Yaşanıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankaları Dolar Talebinde Artış Gösteriyor

Resmi Para ve Finansal Kurumlar Forumu (OMFIF), yaptığı araştırmaya göre, merkez bankalarının Çin yuanına olan ilgisi azalırken, ABD dolarına yönelme eğiliminde olduklarını belirtti. Bu durumun arkasında düşük getiriler ve jeopolitik gerilimler yatıyor. Anket sonuçlarına göre, merkez bankalarının dolar rezervlerini artırma planları, diğer para birimlerine göre daha fazla.

Yuanın Karşısında Doların Rolü ve Getiri Beklentileri

Ankete katılan rezerv yöneticilerinin %18’i, önümüzdeki 12-24 ay içinde ABD doları alımlarını diğer para birimlerinden daha fazla artırmayı planladıklarını belirtti. Bunun sebepleri arasında doların küresel ticaretteki rolü ve yüksek getiri beklentileri yer alıyor. Öte yandan, yuan talebinde ise bir azalma görülüyor. OMFIF yetkilileri, Çin para birimine olan talebin düşmesindeki nedenleri incelerken, dolar ve diğer faktörlerin etkisini vurguluyor.

OMFIF’in yaptığı araştırmaya katılan merkez bankalarının yanı sıra, yuan varlıklarını azaltmayı planlayanların oranında da bir artış gözlemleniyor. Ancak uzun vadede hala Çin para birimine yönelik pozisyon artışı bekleniyor. Bu durum, küresel ekonomik dengelerin ve jeopolitik faktörlerin rezerv yöneticilerinin tercihlerini nasıl etkilediğini gösteriyor.

Araştırma ayrıca, merkez bankalarının altın pozisyonlarını artırmaya devam edeceklerini ortaya koyuyor. Altın, bu yıl rekor seviyelere ulaşmış ve birçok rezerv yöneticisi tarafından değerli bir yatırım aracı olarak görülmeye devam ediyor.

Merkez Bankaları Dolar ve Altın Alıyor, Yuan’dan Çıkış Yaşanıyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!