Mobilyadaki KDV indirimi ardından fiyatlar yine yükseldi. Mobilya sektörünün temsilcileri KDV haricinde fiyatlara yüzde 10 zam yapılabileceğini belirtti. Mobilya alacaklar ise kara kara düşünmeye başladı.

Mobilya Sektöründe Hammadde Sorunu!

Mobilya sektörünün liderleri hammadde sıkıntısı yaşadıklarını dile getirerek, yüzde 10’luk zammın ilk sinyalini verdi. Koltuk ve yataklarda yüzde 10 zam olabilir diyen sektör temsilcileri kumaş fiyatlarının dalgalı seyrettiğini, koltuk üretiminde yoğun olarak kullanılan sünger pazarında ciddi bir daralmanın yaşandığını aktardı.

Sünger Pazarında Ürün Yok!

Sektörün temsilcileri, mobilyada yoğun olarak kullanılan döşemelik kumaşların dolar bazlı olarak dalgalı bir seyirde bugünlere geldiğini ifade etti. Döşemelik kumaşların maliyetleri olumsuz etkilediğini aktaran temsilciler, son zamanlarda sünger pazarının daralma kaydettiğini iletti. Bu nedenle zor günlerden geçtiklerini aktaran mobilyacılar, stoklarında da sünger bulunmadığının altını çizdi. Pazarda bulabildikleri sünger maddesini normalin üzerinde fiyatlardan aldıklarını belirterek, mobilya zammının yolda olduğunun ilk sinyallerini verdi. İlerleyen günlerde sünger pazarında ürün bollaşmaz ve üretici fiyatları bu seviyelerde devam ederse, yüzde 10’luk zammın kapıyı çalacağı aktarıldı.

Mobilyacılar Maliyet Hesabı Yapmayı Bıraktı

Sektörün kalbi 8 ile 13 Kasım arasında İnegöl’de çarpacak. 36’cısı düzenlenen Expo buluşmasında sektör bir araya gelerek, sorunlarına çözüm arayacak. Fuara artık sayılı günler kala üreticiler fuar hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor. İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı, İnegöl’de üretim yapan üreticilerin hammadde bulmakta zorlandıklarını ifade ederek, fiyatların yüksek seviyelerde olduğuna vurgu yaptı.

Fiyatların sürekli bir değişim halinde olmasından üreticilerin rahatsız olduğunu aktaran Dernek Başkanı Yavuz Uğurdağ, maliyet hesaplarını her gün değiştiğini, bu nedenle sipariş alamadıklarını, hammadde sorununun en kısa sürede çözülmesi gerektiğini, yoksa üreticinin ciddi bir zararla karşı karşıya kalacağını dile getirdi.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]