MTV için beklenen büyük gün geldi. MTV’de uygulanacak zam oranları açıklandı. Buna göre 1300 CC altında olan araçlara yüzde 15, üstündeki araçlara ise yüzde 25 zam uygulanacak.

Komisyon Tekrar Görüştü, MTV Zam Oranı Geriye Çekildi

Yüzde 40’lık MTV zammı vatandaşların tepkisine yol açmıştı. Araç sahipleri zamma seslerini yükseltirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna zammın yeniden görüşülmesini önermişti.

Ardından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu MTV zammı için yeniden toplanmıştı. Vatandaş görüşmelerden çıkacak sonuca kilitlenirken, beklenen açıklama geldi. Komisyon MTV zammı yüzde 25 ile sınırlandığını açıkladı. 1300 CC altındaki araçlara yüzde 15 MTV zammı öngören Komisyon, 1300 CC üzeri için yüzde 25’de karar verdiğini duyurdu.

Tasarının ilk halinde MTV zammı yüzde 40 gibi yüksek bir oranda açıklanmıştı.

O Madde Torba Yasa’dan Çıkarıldı

“Bazı vergi kanunlarında değişiklik yapılmasına dair kanun tasarı” kapsamında yer alan ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen diğer bir konu ise Gelir Vergisi Kanunu kapsamında yer alan 3. Dilimdeki ücretler dahilinde uygulanacak vergi kesintisi oranı oldu. Alınan karara göre bu konuyla ilgili madde “Torba Yasa” içeriğinden çıkarıldı.

Torba Yasa’dan çıkarılan ilgili madde, vergi kesintisi oranının yüzde 27’den yüzde 30’a yükseltilmesini ön görmekteydi. Son durumda 3. Dilimde yer alan vergi kesintisi oranı yüzde 27’de sabit bırakıldı.

Gelir vergisi kesintisinin yüzde 30 seviyesine çıkarılması halinde ücretlilerin maaşlarında düşüş meydana gelecekti. Örneğin 2.875 lira ve üstünde ücretle çalışanlar, 2018 yılından itibaren en az 39 en fazla 2.500 lira gibi bir ek vergi ödemek zorunda kalacaklardı.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]