1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. QNB Finansbank CEO Tan predicts inflation may exceed CBRT target by 1-2 points by year-end

QNB Finansbank CEO Tan predicts inflation may exceed CBRT target by 1-2 points by year-end

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan’dan Ekonomi Değerlendirmesi

QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, Adana’da gerçekleşen Anadolu Buluşmaları programında yaptığı açıklamalarda, Türkiye ekonomisinin son durumunu değerlendirdi. Tan’a göre, ekonomi politikalarındaki değişiklikler istenildiği gibi ilerliyor ve bu durum rakamlara da yansıyor.

Tan, son dönemde Türkiye’ye yaklaşık 45 milyar dolarlık yabancı sermaye girişi olduğunu belirtti. Ayrıca yerel seçimlerden bu yana Merkez Bankası rezervlerinde önemli artışlar yaşandığını ve günlük 2 milyar dolar civarında rezerv biriktirildiğini ifade etti. Buna ek olarak, kısa vadeli dış borçların azalmaya başladığını ve Türk Lirası’na dönüşlerin arttığını vurguladı.

Ömür Tan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı ve enflasyon tahmini konusunda da değerlendirmelerde bulundu. Tan, faizlerde bir artış beklemediğini belirtirken, enflasyonun yıl sonunda Merkez Bankası hedefinin biraz üzerinde olabileceğini dile getirdi.

Diğer yandan, Dolar/TL kuru hakkında yorum yapan Tan, yıl sonu beklentilerinin 38’in üzerinde olmadığını belirtti. Ömür Tan’ın açıklamalarına göre, Türk ekonomisi soğuma sürecine girerken, döviz kurlarında istikrarlı bir seyir bekleniyor.

QNB Finansbank CEO Tan predicts inflation may exceed CBRT target by 1-2 points by year-end
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!