Üretime dahil edilen robotlar, 5 yıl içerisinde çok daha yaygın olarak kullanılacak. Robot kullanımının artması milyonlarca kişiyi işsiz bırakacak.

5 Milyon İnsanın İşi Robotlar Nedeniyle Tehlikede!

Robotlar artık fabrikalara, depolara hatta evlere kadar girmeye başladı. 5 yıl içerisinde birçok meslek çalışanının işlerini tehlikeye atacak bu cihazlar, uzmanlara göre en az 5 milyon kişinin işini elinden alacak.

Dünyanın robot kullanma haritasına bakıldığında Dubai robotları polis olarak kullanmaya başladı. Japonya ise otel resepsiyonlarına robotları oturtturdu. Gelişmeleri inceleyen uzmanlar önümüzdeki 30 yılda robot sayısının insan nüfusunu geçmesini bekliyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından yayımlanan rapora göre küresel platformdaki işsiz insan sayısı 201 milyon sınırına dayandı.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayımlanan rapora göreyse önümüzdeki 5 yıl içinde en az 5 milyon kişi daha eklenecek. Bunun nedeni ise ekonomik kriz veya ekonomik küçülme değil, robotlar olacak. robotların işsizlik raporu ise oldukça çarpıcı! Çünkü üretilen robotlardan işsiz kalan yok. Dünya genelinde işsizlikle mücadele eden insan sayısı ise yüzde 5,8’e kadar yükselmiş durumda.

Bu kapsamda robot istihdamında sanayi sektörü 2017 yılında toplamda 2 milyon adete ulaştı. Önümüzdeki üç yıllık süreçte sayılarına en az bir milyon adet daha eklenmesi öngörülüyor.

2024’te ise birçok meslek grubunun işi bu robotlar nedeniyle tehlikeye girecek. Bunların başında çağrı merkezi elemanları gelecek diye tahmin ediliyor. Meslek grupları içinde işi tehlikede olanlar arasında şoförler, hakemler ve sekreterler de yer alıyor.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]