1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Şemsi Bayraktar: Peynir İhracatı Milyon Dolarları Bulmalı!

Şemsi Bayraktar: Peynir İhracatı Milyon Dolarları Bulmalı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar Türkiye’deki yüksek potansiyele işaret ederek, peynir ihracatının artırılmasına yönelik yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini ifade etti.

Şemsi Bayraktar Yetkililere Seslendi

TZOB Başkanı Bayraktar’ın gündeminde peynir üretimi ve Türkiye’nin peynir ihracatı vardı. Yetkililere seslenen Şemsi Bayraktar, ihracatta yeni adımlar atılması gerektiğine ve potansiyelin değerlendirilmesine vurgu yaptı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı söz konusu açıklamayı yazılı olarak yaptı. Türkiye’de en az 139 peynir çeşidinin olduğunu belirterek, dünya pazarında yeterince söz sahibi olmadığını ihracattan düşük bir pay aldığını kaydetti. Dünya peynir pazarının 25 milyar 600 milyon dolarlık dev bir pazar olduğunun altını çizerek, “Türkiye bu dev pazardan yalnızca 150 milyon dolar kazanıyor” dedi.

Peynir ihracatında Almanya’nın lider olduğunu anımsatarak,” Almanya’daki peynir çeşidi oldukça sınırlı! Türkiye’de onlarca çeşit peynirimiz var” ifadelerini kullandı. Şemsi Bayraktar dünya pazarının ikincisinin Hollanda, üçüncüsünün Fransa olduğunu belirterek; “Türkiye sıralamada listenin 22.’si konumunda” dedi.

Şemsi Bayraktar Türkiye’nin ihracat verilerini de paylaştığı açıklamada en fazla ihracatın ABD’ye yapıldığını, geçen yılın ihracat miktarının 661 ton olduğunu kaydetti. İhracatta Almanya, Fransa ve İtalya ABD’yi takip etti. Türkiye’deki peynir üretiminin yıllık 1 milyon 300 milyon tonu bulduğunu aktaran Şemsi Bayraktar, ihracatın artması için peynir tanıtımının önemli olduğunu dile getirdi. Dünya peynir pazarının Türkiye tarafından değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, bu kapsamda kamunun, üniversitelerin, sanayicilerin ve ihracatçıların işbirliğine gitmesi gerektiğini belirtti.

Bayraktar Türkiye’deki süt üretimine değinerek, inek sütü baz alındığında dünya sıralamasında onuncu ülke olduğumuzun altını çizdi. Keçi sütü üretiminde ise en yüksek üretimi yapan sekizinci olduğunu aktardı. En çok manda sütü üretimi yapan ülkeler arasında dokuzuncu sırada olduğunu belirtti. Bu üretimlerin değerlendirilmesi gerektiği, süte katma değer eklenmesinin şart olduğunu ve Türkiye’nin peynir ihracatında çıkış yapması gerektiğini açıklamasına ekledi.

Şemsi Bayraktar: Peynir İhracatı Milyon Dolarları Bulmalı!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!