1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Şimşek: Cari Açıkta Mayıs Ayında Yeniden Düşüş Bekleniyor

Şimşek: Cari Açıkta Mayıs Ayında Yeniden Düşüş Bekleniyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakan Şimşek’ten Ekonomi Açıklaması

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Nisan ayında takvim etkilerinden dolayı yıllık dış ticaret açığının geçici olarak arttığını ve bu durumun cari açığa da yansıyabileceğini belirtti. Ancak, Mayıs ayında yıllık dış ticaret açığı ve cari açıkta tekrar düşüş öngördüklerini vurguladı.

Şimşek, açıklamasında, geçici etkilerin devam etmesi durumunda yılın kalanında sınırlı dalgalanmalar olabileceğine işaret etti. Bununla birlikte, ikinci çeyrekten itibaren cari açığın milli gelire oranının yaklaşık yüzde 2,5 seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini dile getirdi.

Bakan Şimşek, yılsonunda cari açığın belirgin şekilde Orta Vadeli Program hedefinden düşük gerçekleşeceğini öngördüklerini ifade etti. Bu durum, ekonomik istikrarın ve dış ticaret dengesinin sağlanması açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Şimşek: Cari Açıkta Mayıs Ayında Yeniden Düşüş Bekleniyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!