1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Şimşek’ten Enflasyon Değerlendirmesi: En Zor Zamanlar Geride Kaldı

Şimşek’ten Enflasyon Değerlendirmesi: En Zor Zamanlar Geride Kaldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mehmet Şimşek: Enflasyonla Mücadelede Yeni Bir Dönem Başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son açıklanan enflasyon verilerini değerlendirerek, Türkiye ekonomisinin enflasyonla mücadelesinde olumlu bir döneme girildiğini belirtti. Şimşek, enflasyon oranlarının artık düşüş trendine gireceğini ve hedeflere doğru istikrarlı bir şekilde ilerleneceğini ifade etti.

Şimşek’in Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “En kötüsü geride kaldı! Geçmiş 12 ayın birikimli etkilerini içeren yıllık enflasyonda en yüksek seviyeyi bu ay gördük. Enflasyonla mücadelede geçiş dönemi böylece tamamlandı, dezenflasyon sürecine giriyoruz” dedi. Bununla birlikte, enflasyonun Haziran ayından itibaren kalıcı şekilde düşmeye başlayacağını ve yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 50’nin altına gerileyeceğini belirtti.

Ekonomi çevrelerinde dezenflasyon beklentileri doğrultusunda, piyasanın 12 ay sonra yıllık enflasyonu yüzde 33,2, 24 ay sonra ise yüzde 21,3 olarak öngördüğüne dikkat çeken Şimşek, bu süreçte hedeflere ulaşmak için sabır ve kararlılık gerektiğini vurguladı. Mali disiplinin güçlendirilerek fiyat istikrarına ulaşılacağını belirten Bakan, ekonomik hedeflere ulaşmada kararlı olduklarını ifade etti.

Enflasyonla mücadelede atılan adımların ekonomide istikrarın sağlanması ve yatırımcı güveninin artırılması açısından önemli olduğunu belirten Şimşek, vatandaşların da bu sürece destek olmalarının ekonomik toparlanmanın hızlanmasına katkı sağlayacağını dile getirdi.

Şimşek’ten Enflasyon Değerlendirmesi: En Zor Zamanlar Geride Kaldı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!