Şişecam’ın Yurt Dışında Başarılı Eurobond İhraçları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin önde gelen cam üreticilerinden biri olan Şişecam, İngiltere’deki iştiraki Sisecam UK PLC aracılığıyla yurt dışındaki kurumsal yatırımcılara yönelik başarılı Eurobond ihraçları gerçekleştirdi. Şişecam’ın 5 yıl vadeli 500 milyon dolar ve 8 yıl vadeli 600 milyon dolar nominal değerli tahvil ihracına uluslararası fon ve finans kuruluşlarından 3,5 milyar doların üzerinde talep geldi.

Yoğun Uluslararası Talep

Şişecam’ın Eurobond ihraçlarına dünya genelinden yoğun talep geldi. ABD, İngiltere, Avrupa, Asya ve Orta Doğu menşeli fon ve finans kuruluşları tarafından büyük ilgi gören tahviller, toplamda 3,5 milyar doların üzerinde talep topladı. Bu durum, Şişecam’ın uluslararası yatırımcılar nezdindeki güçlü itibarını ve güveni yansıtmaktadır.

Kupon Faiz Oranları ve Dağılım

Şişecam’ın gerçekleştirdiği Eurobond ihraçlarının kupon faiz oranları yüzde 8,250 ve yüzde 8,625 seviyelerinde gerçekleşti. Tahvillerin dağılımında ABD’nin yüzde 38, İngiltere’nin yüzde 37, Avrupa’nın yüzde 15 ve Asya ile Orta Doğu’nun ise yüzde 10’luk payı bulunmaktadır.

Şişecam Yöneticilerinden Değerlendirme

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman, şirketin global başarısı sayesinde kredi notlarının yüksek seviyede belirlendiğini vurgulayarak, bu durumun şirketin yurt içi ve yurt dışı tahvil ihracına olan talebi artırdığını belirtmiştir. Ayrıca, Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici de etkin likidite yönetimi perspektifinden şirketin sürdürülebilir değer yaratma vizyonu doğrultusunda yatırımlarına devam edeceğini dile getirmiştir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Şişecam’ın Yurt Dışında Başarılı Eurobond İhraçları
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x