1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Standard & Poor’s Çin Kararını Açıkladı!

Standard & Poor’s Çin Kararını Açıkladı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Çin hakkında flaş bir karar verdi. Ülkenin kredi notunu düşürdüğünü açıklayan S&P, kredi notunun görünümü ise durağan olarak kaydetti.

Standard & Poor’s Çin’in Kredi Notunu Bir Basamak Düşürdü

Standard & Poor’s Çin’in kredi notu hakkında aldığı kararı açıkladı. Kuruştan yapıla açıklamaya göre Çin’in kredi notu AA- seviyesinden A+’ya düşürüldü. Standard & Poor’s’un kredi görünümündeki kararı ise negatiften, durağana yönelik oldu.

Neden Olarak Borç Miktarı Gösterildi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Çin’in kredi notunu düşürme nedeni olarak, ülkenin borç seviyesindeki artışı gösterdi. Kuruluş yaptığı açıklamada Çin’in bor seviyesinin hızlı artışına vurgu yaptı. Kredi notunun bir basamak düşürüldüğünü açıklayacak, kredi görünümünün negatiften durağana çevrildiğini duyurdu.

S&P Finansal İstikrara Vurgu Yaptı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu tarafından yapılan açıklamada, ülkenin güçlü büyüme verilerine işaret edilerek, ekonomik ve finansal risklerin arttığına atıfta bulunuldu. Çin’in güçlü kredi büyümeyi sürdürmesinin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın da güçlü olarak artmasına destek olduğunu ifade edildi. Bunun yanında güçlü kredi büyümesinin varlık fiyatlarının armasına da olumlu yandığı kaydedildi. Fakat söz konusu gelişmelerin finansal istikrarı kısmen de olsa azalttığı ifadeleri kullanıldı.

Ekonomik İstikrar Risk Altında

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu açıklamasında, ülkenin artan borç miktarına da gönderme yaptı. Borç yükümlülüklerinin artışının Çin’deki ekonomik istikrara zarar verebileceği ifade edilerek, risk oluşturduğuna vurgu yaptı. Çin’in 2009’dan beri özel sektör borçlanmasının artarak devam ettiğinin altı çizildi.

Standard & Poor’s Çin Kararını Açıkladı!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!