1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Tasarruf Tedbirleri Resmi Gazetede Yayımlandı: İşte Detaylar

Tasarruf Tedbirleri Resmi Gazetede Yayımlandı: İşte Detaylar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamu Kaynaklarının Verimli Kullanımı Genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan genelgede, kamu kaynaklarının maksadına uygun azami tasarruf prensiplerine riayet edilerek kullanılması gerektiği vurgulanmıştır. Bu anlayışla kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımına ilişkin tedbirler alınması gerekliliği belirtilmiştir.

Önemli Tedbirler ve Uygulamalar

Genelge kapsamında alınan tedbirler arasında, kamu hizmetleri ve yatırım projelerinin bütçe sınırları içinde kalınarak ayrılan kaynakların üzerinde harcama yapılmasına engel olunması, taşınmaz edinilmesi, kiralanması ve kullanılmasında sınırlamalar getirilmesi, resmi taşıtların edinilmesi ve kullanılmasında kısıtlamaların yer alması dikkat çekmektedir.

Taşınmaz Edinilmesi ve Kullanılması

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından 3 yıl süreyle hiçbir şekilde yeni hizmet binası alınmayacak, kiralanmayacak veya inşa edilmeyecek. Mevcut lojman ve sosyal tesisler ekonomiye kazandırılacak, lojman kiraları ve sosyal tesis ücretleri yeniden belirlenecek. Bu sayede taşınmaz kaynaklar verimli bir şekilde kullanılacak ve israf önlenmiş olacaktır.

Resmi Taşıtların Kullanımı

Kamu kurum ve kuruluşları 3 yıl süreyle yeni taşıt edinmeyecek, ancak savunma ve güvenlik hizmetleri için zorunlu olan taşıtların edinilmesine izin verilecektir. Ayrıca, elektrikli taşıtlara dönüşüm teşvik edilerek tasarruf sağlanması hedeflenmektedir. Kurumlar arası servis hizmetleri sonlandırılacak ve toplu taşımanın teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Personel Giderleri ve Görevlendirmeleri

Kamuda personelin etkin kullanımı sağlanarak atıl personel oluşumuna izin verilmeyecek. Zorunlu haller dışında fazla mesai ve nöbet ücreti alacak şekilde çalıştırılmayacak. Personel görevlendirmeleri uzaktan erişim yöntemiyle yapılacak ve yüz yüze faaliyetler kamu tesislerinde gerçekleştirilecektir. Bu sayede personel giderlerinde ve görevlendirmelerde tasarruf sağlanması hedeflenmektedir.

Tasarruf Tedbirleri Resmi Gazetede Yayımlandı: İşte Detaylar
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!