TESK Başkanı Palandöken’den Balıkçılara Çağrı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, balık sezonunun 20 gün önce açılmasına rağmen fiyatların hala yüksek olduğuna işaret ederek, balıkçıları bilinçli avlanmaya davet etti.

TESK: Balık Fiyatları Hala Çok Yüksek!

TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in acıkmasında gündem balık fiyatları ve balıkçılar oldu. Açıklamayı yazılı olarak yapan Genel Başkan denizlerdeki av sezonunun 1 Eylül 2017’de başladığını ifade ederek, fiyatların sezona göre yüksek olduğunu aktardı.

Bendevi Palandöken, Türkiye’nin coğrafi özelliklerinin balık avı ve üretimi açısından oldukça uygun olduğunu söyledi. Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olduğunun altını çizdi. Buna rağmen balıkçılığın yeteri kadar gelişmediğine vurgu yaptı. Türkiye’de deniz ürünlerinin avlanmasında potansiyelin yeteri kadar değerlendirilmediğini söyleyen Palandöken, “Avlanma ve üretim açısından olması gerekenin çok altındayız. Türkiye Avrupalı ülkeler arasında yedinci sırada bulunuyor” dedi.

Kişi Başına Tüketim Sadece 6 Kilogram

Palandöken yazılı açıklamasında, “Türkiye balık avı ve üretiminde Avrupa’nın gerisinde olduğu gibi, tüketimde de aynı şekilde geride. Avrupalı ülkelerde yıllık kişi başına tüketilen balık miktarı 23 kiloyu buluyor. Dünya geneline baktığımızda bu miktarın 18 kilo 600 gram olduğunu görüyoruz. Türkiye’de kişi başına tüketilen ortalama miktar ise sadece 6 kilo” dedi.

Yasal Sınırlara Dikkat!

Başkan açıklamasında balık fiyatlarına da değindi. Palandöken, sezonun 1 Eylülde açıldığını, aradan 23 günlük süre geçmesine rağmen fiyatların yüksek olduğunu ve balıkçıların daha bilinçli av yapması gerektiğini kaydetti. Bu kapsamda balıkçıları uyaran TESK Başkanı yasal boy sınırına dikkat çekerek, yasaların belirlediği boy sınırına dikkat ederek avlanmanın hem balık türünün artmasını hem de fiyatların düşmesini beraberinde getireceğinin altını çizdi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
TESK Başkanı Palandöken’den Balıkçılara Çağrı!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x