1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. TL’nin Reel Değeri 2021’den Beri En Yüksek Seviyesinde

TL’nin Reel Değeri 2021’den Beri En Yüksek Seviyesinde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TL’de Reel Değerlenme ve Döviz Kuru

TL'de Reel Değerlenme ve Döviz Kuru

Ekonomi yönetimi tarafından vurgulanan Türk Lirası’ndaki reel değerlenme, son verilere göre somut bir şekilde görünür hale gelmeye başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre, TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru Mayıs ayında 61,46 seviyesine yükseldi. Bu durum, Eylül 2021’den bu yana en yüksek seviyeyi temsil etmektedir.

ÜFE bazlı reel efektif döviz kuru ise aynı dönemde 93,66 seviyesine çıktı. Reel efektif döviz kuru; Türkiye’nin dış ticaretinde önemli bir paya sahip olan ülkelerin para birimlerinden oluşan sepete göre hesaplanmaktadır. Bu hesaplama, ikili ticaret akımları kullanılarak yapılmakta ve Türk Lirası’nın ortalama değeri ile nominal efektif döviz kuru arasındaki ilişki incelenmektedir.

Nominal efektif döviz kuru, nispi fiyat etkilerinden arındırılarak reel efektif döviz kuru (REK) elde edilmektedir. REK, TÜFE, ÜFE ve birim işgücü maliyetleri ile arındırılarak üç farklı alt endeks oluşturulmaktadır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, enflasyon hedefi kapsamında TÜFE bazlı REK’i ölçümlemekte ve politika kararlarında dikkate almaktadır.

TL’nin Reel Değeri 2021’den Beri En Yüksek Seviyesinde
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!