1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Tüketici Güven Endeksi Mayısta Geriledi

Tüketici Güven Endeksi Mayısta Geriledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Mayıs Ayı Değerlendirmesi

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,06 oranında azalarak 66,10 değerine geriledi. Endeksin detayları incelendiğinde, tüketicinin mevcut durum algısı ve gelecek 12 aya ilişkin beklentilerinde kötüleşme gözlemlendi. Özellikle kişisel finansal durum beklentilerinde olumsuz bir trend dikkat çekti.

Ekonomideki yavaşlama sinyalleri, Mart ayı sonundaki TCMB politika faizi artışı ve ardından mevduat ile kredi faizlerindeki yükselişle birlikte daha belirgin hale geldi. Tüketici güvenindeki gerilemenin temel nedeni, gelir ve istihdam kaybına ilişkin beklentilerin artması olarak öne çıkıyor.

Bu bağlamda, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,25 düşüşle 70,65 değerine geriledi. Öte yandan, tüketim eğilimini ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi de yüzde 2,11 azalarak 59,54 değerine geriledi. Para politikasındaki sıkılaşmanın iç talebi azaltıcı etkisi gözlemlenmeye başlarken, endekslerdeki düşüş hızının yavaşladığı gözlemlenmektedir.

Tüketici Güven Endeksi Mayısta Geriledi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!