1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Uzmanlar İtiraf Ediyor: Borsa’da İyimserlik Devam Ediyor, Ancak Ralliye Mola Verilmeli!

Uzmanlar İtiraf Ediyor: Borsa’da İyimserlik Devam Ediyor, Ancak Ralliye Mola Verilmeli!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul ve Kâr Satışları

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Zeynel Balcı’nın Pazar günü yayınladığı makalesine göre, Borsa İstanbul’da yorgunluk emareleri görülse de iyimserlik hala devam ediyor. Ancak uzmanlar, kâr satışlarının artabileceğine dikkat çekiyorlar.

Borsada Çıkış Rallisi ve Kâr Satışları

Borsa İstanbul’da son dönemde yaşanan çıkış rallisi, kâr satışlarıyla karşılaştı. Bu satışlar genellikle teknik düzeltme boyutunda oldu ve piyasaları fazla etkilemedi. Ancak enflasyon muhasabesi uygulamasının bilanço açıklamalarını etkilemesi ve bilanço kârlarının beklentilerin altında gelmesi bazı hisselerde satış baskısına neden oldu.

Enflasyon Muhasebesi ve Etkileri

Son dönemde 2023 ve 2024 dönemine ait bilançoların enflasyon muhasabesi nedeniyle karmaşık bir hale geldiği belirtiliyor. Bu durum, bilanço kârlarının genel olarak beklentilerin altında gelmesine yol açıyor. Düşük kârlılık, bazı lokomotif hisselerde satış baskısını artırıyor ve borsadaki genel havayı etkiliyor.

TCMB Kararları ve Likidite Çekilmesi

Geçen hafta TCMB’nin aldığı ek sıkılaştırma kararlarıyla piyasalardan 600-700 milyar TL’lik likiditenin çekilmesi bekleniyor. Bu kararlar, döviz kredilerinde sınırlamalar getirilmesini ve mevduat faizlerinde gerilemenin yaşanmasını sağlıyor. Bu durumun Borsa İstanbul üzerindeki etkileri yakından takip ediliyor.

Yabancı Yatırımcıların Durumu

Son dönemde yabancı yatırımcılar, hisse senetlerinde satış yaparken tahvil bono alımlarına devam ediyorlar. Yüksek faiz ortamı ve “carry trade” uygulamaları sayesinde tahvil bono piyasasına olan ilgi artıyor. Ancak hisse senetlerinde daha seçici davranıldığı gözlemleniyor. Piyasa dostu ekonomik adımlar ve istikrarlı politikalar, yabancı yatırımcıların Türk varlıklarına olan ilgisini artırıyor.

Uzmanlar İtiraf Ediyor: Borsa’da İyimserlik Devam Ediyor, Ancak Ralliye Mola Verilmeli!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!