1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Yunanistan 14 Bin Sığınmacıyı Sınır Dışı Etti!

Yunanistan 14 Bin Sığınmacıyı Sınır Dışı Etti!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yunanistan Ocak ile Eylül aylarını kapsayan dönemde 13 binden fazla göçmeni ülke sınırlarından çıkararak, ülkelerine gönderdiğini açıkladı.

Yunanistan, Eylülde Bin 980 Sığınmacıyı İade Etti

Yunanistan, göçmenleri 2017 yılında da sınır dışı etmeye devam etti. Emniyetin açıkladığı rakamlara göre yılın başından eylülün sonuna kadar ülkelerine iade edilen göçmen sayısı 13 bin 980’ni buldu. Yapılan açıklamada eylül ayında farklı ülke vatandaşlarınsan oluşan toplamda 1.598 göçmen Yunanistan’dan çıkarıldığı ifade edildi.

Yunan emniyet yetkilisinin açıklamasına göre eylülde ülkelerine gönderilen toplam bin 598 göçmenden 8 tanesi Arnavutluk’a gönderildi. 185 göçmenin Pakistan uyruklu olduğu belirlenerek gerekli işlemler yapıldı. Iraklı göçmen sayısı ise 90 olarak tespit edildi ve 90 kişi Irak’a gönderildi. Yunanistan’da bulunan göçmenlerden 61 tanesi ülkeleri olan Gürcistan’a gönderilirken, 54 Cezayirli de ülkesine iade edilenler arasında yer aldı. Bunun yanında ülkelerine gönderilen yabancılar arasında 32 Faslı ve 30 tanede İranlı bulunduğu kaydedildi.

Yetkililerin açıklamasına göre ülkelerine gönderilenlerin bir bölümü emniyet birimleri tarafından sınır dışı edildi. Bir bölüm göçmen ise Uluslararası Göç Örgütü’nün eve dönüş projesinden yararlanarak ülkesine geçti.

Yunanistan’ın kayıt altına aldığı verilere göre, ülke genelinde farklı kentlerde yaşayan göçmen sayısı yaklaşık olarak 60 bin. Bu göçmenlerden 14 bin kadarı Türkiye AB göçmen anlaşması dahilinde ülkede bulunuyor. Söz konusu göçmenler Yunanistan sınırlarına girdikleri adalar sınırlarında yaşamaya çalışıyor.

Avrupa Birliği’nin yeniden yerleştirme programı çerçevesinde ülkeden Avrupa’ya gönderilen göçmen sayısı ise 20 bini aştı. Yunanistan ülkesinde sığınması istemezken, Avrupa Birliği Komisyonu iki yıl içerisinde Yunanistan’dan ve İtalya’dan 160 bin kadar göçmeni alacağını teyit etmişti. Fakat bu teyittin yalnızca 29 bini Avrupa’ya kabul edildi.

Yunanistan 14 Bin Sığınmacıyı Sınır Dışı Etti!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!