1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. 22 Şirket İlk Yarıda Halka Arz Edildi: En Çok Talep Alan 3 Halka Arz

22 Şirket İlk Yarıda Halka Arz Edildi: En Çok Talep Alan 3 Halka Arz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Halka Arz Faaliyetleri 2024 Yılı İlk Yarısında Yüksek Talep Gördü

2024 yılının ilk yarısında halka arz faaliyetlerinde önemli bir artış yaşandı. AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, ocak-haziran döneminde 22 şirket halka arz edildi. Bu dönemde 22 şirketin pay dağıtımlarına 54 milyon 735 bin 367 yatırımcı şirketin ortağı olmak için başvuruda bulunurken, toplamda 46 milyar 610 milyon 736 bin 908 lira toplandı. Dağıtım yapılan yatırımcı sayısı ise 53 milyon 684 bin 118 oldu.

İlk yarıda talep toplama işlemini tamamlayan 22 şirketin 6’sı ana pazarda, 14’ü yıldız pazarda işlem görmeye başladı. Haziran sonunda talep toplayan 2 şirket ise temmuz başında yıldız pazarda işleme açıldı.

  • En çok talep gören şirketlere bakıldığında 3 milyon 715 bin yatırımcıyla IC Enterra Yenilenebilir Enerji ilk sırada yer aldı. İkinci 3 milyon 674 bin yatırımcıyla Altınay Savunma ve üçüncü 3 milyon 646 bin yatırımcıyla Mogan Enerji oldu.
  • Halka arz büyüklüğü açısından ilk üçte 4,5 milyar lira ile Rönesans Gayrimenkul, 4,48 milyar lira ile Lila Kağıt ve 4,1 milyar lira ile Koton yer aldı.

Yatırımcı Talebi Yüksek Artış Gösterdi

Halka arzlara olan yatırımcı talebi bu dönemde %137 artarak dikkat çekici bir seviyeye ulaştı. Geçen yıl ocak-haziran döneminde gerçekleşen 20 şirketin halka arzına 23 milyon 91 bin 50 yatırımcı başvururken, bu sene bu sayı 54,7 milyona yükseldi. Bu ilgi arz büyüklüklerine de yansıdı. Geçen sene aynı dönemde 25 milyar 912 milyon 784,8 bin lira olan toplam arz büyüklüğü, bu sene %79,87 artarak 46 milyar 610 milyon 736 bin 908 liraya yükseldi.

Bu yıl halka arz olan şirketlerin sektör dağılımına baktığımızda; beşi gıda, dördü imalat, üçü enerji, üçü bilişim, ikisi lojistik, birer şirket ise gayrimenkul, perakende, kağıt ve savunma sektöründe faaliyet gösteriyor.

Yüksek Getiri Sağlayan Şirketlerin Performansı

Halka arz olan şirketlerin performansını değerlendiren Gedik Yatırım’ın Yatırım Danışmanı Yılmaz Altun’a göre, yılın ilk yarısında Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan 20 şirketin halka arz fiyatlarını dikkate alarak hesaplanan ortalama getiriler %30,91 seviyesinde gerçekleşti. Altun’a göre, “İlk yarıda 20 hissenin 12’si yatırımcısına kazandırırken, 8’i yatırımcısına kaybettirdi. Halka arz edilen 4 şirket yüzde 100’ün üzerinde getiri sağladı.”

Altun, halka arz endeksine ilişkin olarak da şu bilgileri paylaştı: “Halka arz edilerek işlem görmeye başlayan şirketlerin paylarından oluşan BIST halka arz endeksinin yılın ilk yarısında getirisi %12,88 düzeyinde kalarak BIST 100 endeksinin altında performans gösterdi. 2024 yılı ilk yarısında halka arz edilen şirketlerin getiri ortalaması ise %30,91 düzeyinde gerçekleşti.”

Halka arza olan talebin düşüş gösterdiğine dikkat çeken Altun, “Para politikasında yapılan değişiklik, faiz oranlarının artmasının Borsa İstanbul’a alternatif getiri oluşturması yatırımcıların yatırım kararlarını etkiledi. Paranın maliyetinin düşük olduğu dönemlerde halka arz hisselerinde elde edilen yüksek getiriler, 2024 yılında yerini daha çok ilk hareketlerden sonra ortalamada düzeltme hareketlerine bıraktı.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

22 Şirket İlk Yarıda Halka Arz Edildi: En Çok Talep Alan 3 Halka Arz
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!