1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. AB Enerji Şartı Anlaşmasından Ayrılma Kararı Alıyor

AB Enerji Şartı Anlaşmasından Ayrılma Kararı Alıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AB Konseyi’nin Kararı

AB Konseyi, üye ülkelerin AB ve Euratom’un Enerji Şartı Anlaşması’ndan ayrılmasına ilişkin kararı kabul ettiğini açıkladı. Anlaşmaya taraf olarak kalmak isteyen üye ülkelerin, Enerji Şartı Konferansı’nda anlaşmanın modernize edilmesini kabul edebilecekleri belirtildi.

Enerji Şartı Anlaşması Hakkında

Enerji Şartı Anlaşması, enerji sektöründeki sınır ötesi yatırımları korumak amacıyla 1994 yılında imzalanmış ve 1998 yılında yürürlüğe girmiştir. Anlaşma, enerji sektöründeki yabancı yatırımcılara kapsamlı haklar ve hukuki netlik sağlamaktadır. Fosil yakıtlar da dahil olmak üzere sektördeki yatırımları desteklemek için tasarlanan anlaşma, son dönemde yoğun biçimde tartışılmaktadır.

  • AB ve Euratom tarafından onaylanmış anlaşma, enerji şirketlerine yatırımlarını korumak için ülkelere dava açma imkanı tanımaktadır.
  • Anlaşma, özellikle fosil yakıt şirketlerinin yatırımlarını korumalarında kullanılması nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştır.
  • AB ülkelerinin ayrılmaları durumunda dahi mevcut fosil yakıt yatırımlarını 20 yıl boyunca koruyacak sonlandırma hükmü bulunmaktadır.

İtalya’nın 2016’da ayrıldığı anlaşmadan sonra, Almanya, Fransa, İspanya, Danimarka, Lüksemburg, Hollanda ve Polonya gibi ülkelerin çekilmeyi planladığı bilinmektedir. AB Komisyonu, iklim endişeleri nedeniyle üye ülkelerin koordineli şekilde çekilmesini önermiş ve Avrupa Parlamentosu da nisan ayında anlaşmadan çıkışı onaylamıştır.

AB Enerji Şartı Anlaşmasından Ayrılma Kararı Alıyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!