AB Liderler Zirvesi’nde Ekonomik Görüşmeler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen AB Liderler Zirvesi’nin ikinci gününde devlet ve hükümet başkanları bir araya geldi. Toplantının açılışında konuşan AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa’nın daha fazla yatırıma ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Liderler arasında ortak borçlanma konusunda görüşmeler yapılırken, bazı ülkelerin bu konuda farklı görüşlere sahip olduğu belirtildi.

Michel, AB’nin ekonomik rekabet gücünü artırmak için sermaye piyasaları birliğini oluşturma ve Avrupa Yatırım Bankası’nın stratejik sektörlere yatırım yapma kapasitesini artırma önerileri üzerinde durdu. Ayrıca, dünya ekonomisinde sübvansiyon yarışına karşı çıkarak mevcut düzenlemelerin iyileştirilmesi ve enerji birliğinin tamamlanmasının önemine vurgu yaptı.

Tek Pazarın Güçlendirilmesi ve Rekabetçiliğin Artırılması

AB liderlerinden oluşan bir heyet, Tek Pazarın mevcut durumunu ve geliştirilme potansiyelini değerlendirmek üzere eski İtalya Başbakanı Enrico Letta tarafından hazırlanan bir raporu inceledi. Letta, AB’nin diğer ekonomik güçlerle arasındaki farkı kapatmak için Tek Pazarın güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Enerji, telekomünikasyon ve finans piyasalarında yaşanan rekabetçilik kayıplarına dikkat çeken Letta, bu sektörlerin Tek Pazara entegre edilmesinin önemini vurguladı.

Tek Pazarda serbest dolaşımın sağlandığını hatırlatan Letta, günümüzde araştırma, bilgi, beceri, veri ve yapay zekanın da bu serbest dolaşım kapsamına alınmasının gerekliliğine değindi. AB liderleri arasında yapılan görüşmelerde, işletmelerin büyüme ve yenilik için finansman ve sermaye erişiminde yaşadığı zorluklar ele alındı. Avrupa rekabet gücü anlaşması yapılması da gündeme geldi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
AB Liderler Zirvesi’nde Ekonomik Görüşmeler
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!