ABD Hazine Bakanlığı Nisan Ayı Bütçe Raporu ve Değerlendirmesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Hazine Bakanlığı Nisan Ayı Bütçe Raporu

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, 2024 mali yılının 7. ayına ilişkin bütçe dengesi raporunu yayımladı. Rapor, federal hükümetin nisan ayında 210 milyar dolar bütçe fazlası elde ettiğini gösterdi. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla bu rakam %19 artış gösterdi.

Federal hükümetin gelirleri nisanda %22 artarak 776 milyar dolara ulaşırken, harcamaları da %23 yükselerek 567 milyar dolara çıktı. Böylece bütçe fazlası elde edilmiş oldu.

ABD’nin Toplam Bütçe Açığı ve Değişim Oranı

2024 mali yılının 7. ayı olan nisan itibarıyla ABD’nin toplam bütçe açığı geçen yıla kıyasla %8 azalarak 855 milyar dolara geriledi. Bu durum, ülkedeki mali yönetimdeki iyileşmeyi gösteriyor.

Mali yılın ilk 7 ayındaki harcamalar %6 artışla 3 trilyon 819 milyar dolara, gelirler ise %10 artışla 2 trilyon 964 milyar dolara yükseldi. Bu veriler, ABD’nin bütçe yönetimindeki dengenin sağlanmaya çalışıldığını gösteriyor.

Karşılaştırma ve Gelecek Beklentileri

2023 mali yılında ABD’nin bütçe açığı bir önceki yıla kıyasla %23 artarak 1,7 trilyon dolara yükselmişti. Ancak 2024 mali yılının ilk aylarındaki veriler, bütçe dengesinde olumlu bir ivme olduğunu gösteriyor.

Gelecek dönemde ise hükümetin gelir ve harcamalarını dengelemeye yönelik politikaların etkisiyle bütçe açığının daha da azalması ve ekonomik istikrarın sağlanması hedeflenmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
ABD Hazine Bakanlığı Nisan Ayı Bütçe Raporu ve Değerlendirmesi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!