ABD Tüketici Enflasyonu ve Tahvil Piyasaları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tahvil piyasaları, ABD aylık tüketici enflasyon verileri üzerinden belirsizliklerle karşı karşıya. Bu yılın önemli etkenlerinden biri olan enflasyon, yatırımcıların tahvil piyasalarındaki risk algısını etkiliyor. Nisan ayı enflasyon verileri özellikle merakla bekleniyor. Özellikle tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında gelmesinin ardından, Nisan enflasyon verileri tahvil piyasalarındaki rallinin kaderini belirleyebilir. Bank of America stratejistlerine göre, istihdam verisi sonrası yaşanan ralli, ABD TÜFE verilerini daha da önemli hale getirdi. Verilerin tahvil piyasalarındaki seyri üzerinde belirleyici olabileceği belirtiliyor.

Son açıklanan ABD TÜFE verilerinde aylık TÜFE beklentilerin üzerinde gerçekleşmiş ve 10 yıllık tahvil getirilerinde önemli bir artış yaşanmıştı. Bu artış, 2002 yılından bu yana en büyük günlük sıçramayı tetiklemişti. Bu yıl içindeki 60 baz puanlık ABD tahvil getirilerindeki yükselişin önemli bir kısmı da TÜFE verilerinden kaynaklanıyor. Tahvil piyasalarında yaşanan bu dalgalanmalar, yatırımcıların risk iştahını etkileyerek genel piyasa dinamiklerine yansıyor.

Nomura Securities International ABD Faiz Masası Strateji Müdürü Jonathan Cohn, veri açıklamalarının tahvil piyasalarındaki hareketliliği yönlendirdiğini ve şu anda bir veri açıklamasından diğerine sürüklendiklerini belirtti. Rallinin kalıcı olabilmesi için dezenflasyonun önemli bir faktör olduğunu vurguladı. Bu bağlamda, gelecek enflasyon verilerinin ve makroekonomik göstergelerin tahvil piyasalarındaki seyri belirleyeceği önemli bir faktör olarak öne çıkıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
ABD Tüketici Enflasyonu ve Tahvil Piyasaları
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!