1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. ABD’de Tüketici Güveni Mayıs Ayında Beklentileri Aştı

ABD’de Tüketici Güveni Mayıs Ayında Beklentileri Aştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüketici Güven Endeksi Mayıs Ayında Beklentilerin Üzerinde Arttı

Amerikan araştırma kuruluşu Conference Board tarafından açıklanan verilere göre, Amerikalı tüketicilerin eğilimlerini ölçen Tüketici Güven Endeksi Mayıs ayında geçen aya göre 4,5 puan artarak 102’ye yükseldi. Bu artış, beklenenin üzerinde gerçekleşti. Nisan ayında 97,5 olan endeks değeri, Mayıs ayında beklentileri aşarak 102’ye ulaştı.

Tüketici Güven Endeksi, Amerikalı tüketicilerin ekonomik durumlarına olan güvenlerini yansıtmaktadır. Mevcut Durum Endeksi ve Beklentiler Endeksi olmak üzere iki alt bileşenden oluşan endeks, tüketicilerin güncel durumu ve geleceğe yönelik beklentilerini ölçmektedir.

Mayıs ayında Mevcut Durum Endeksi 2,5 puan artarak 143,1’e yükseldi. Bu da tüketicilerin mevcut iş ve iş gücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerinin olumlu yönde arttığını göstermektedir. Aynı dönemde Beklentiler Endeksi de 5,8 puan artarak 74,6’ya çıktı. Bu durum, tüketicilerin kısa dönemli gelecek beklentilerinin olumlu olduğunu göstermektedir.

Conference Board Başekonomisti Dana Peterson, tüketici güven endeksindeki artışın üst üste üç aylık düşüşün ardından geldiğine dikkat çekti. Peterson ayrıca, tüketicilerin mevcut iş koşullarına ilişkin değerlendirmelerinin biraz daha az olumlu olduğunu belirtti. Ancak güçlü iş gücü piyasasının tüketicilerin genel değerlendirmelerini desteklemeye devam ettiğini vurguladı.

ABD’de Tüketici Güveni Mayıs Ayında Beklentileri Aştı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!