1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. AB’den Türkiye’ye Doğrudan Yatırım Planı

AB’den Türkiye’ye Doğrudan Yatırım Planı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AB Türkiye’ye Doğrudan Yatırım Planlıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, Türkiye’ye doğrudan yatırım planlandığını açıkladı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Varhelyi, AB ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 200 milyar euroyu aştığını belirtti.

Varhelyi, AB-Türkiye Yatırım Platformu’nun kurulduğunu ve bu platformun Türkiye’nin ekonomisine doğrudan katkı sağlayacağını vurguladı. Platformun, kamu yatırımlarına ek olarak özel sektör yatırımlarını da teşvik ettiğini belirtti. Teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından platformun faaliyete geçeceğini ve 2,4 milyar euroluk doğrudan yatırımı hedeflediklerini söyledi.

AB-Türkiye Yatırım Platformu, uluslararası finansal ortakların da katkı sağlayacağı bir yapıya sahip olacak. Varhelyi, bu ortakların platformun fonlarını artırarak Türkiye’ye daha fazla destek oluşturacağını dile getirdi.

AB ve Türkiye arasındaki ilişkilerin ekonomik alanda güçlenerek devam edeceği belirtilirken, doğrudan yatırımların artmasıyla birlikte işbirliği alanlarının genişleyeceği öngörülüyor. Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacak bu adımlar, hem AB hem de Türkiye için olumlu sonuçlar doğurabilir.

AB’den Türkiye’ye Doğrudan Yatırım Planı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!