Akbank’ın İlk Çeyrek Performansı ve Raporu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akbank’ın İlk Çeyrek Performansı

Akbank, 2024 yılının ilk çeyreğinde oldukça başarılı bir performans sergileyerek 3 milyar 314 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 13 milyar 185 milyon TL konsolide net kâr elde etti. Banka, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, ilk çeyrekte kârının yüzde 23 arttığını duyurdu.

Detaylı İlk Çeyrek Raporu

Akbank’ın net ücret komisyon geliri yüzde 195 artışla 14 milyar 836 milyon liraya ulaşırken, faiz geliri yüzde 169 artarak 99 milyar 882 milyon lira oldu. Faiz giderleri ise yüzde 240 artışla 79,7 milyar lira oldu. Bankanın kredi büyümesi ise yüzde 10 artış göstererek 1 milyar 57 milyon TL seviyesine ulaştı.

Akbank Genel Müdürü Hakan Gür, geçen yılın ikinci yarısında başlayan parasal sıkılaştırma sürecinin 2024 yılının ilk çeyreğinde de devam ettiğini belirtti. Türk bankacılık sektörünün güçlü yapısını koruduğunu vurgulayan Gür, “İyileşen ülke risk primi bankacılık sektörünün dış kaynağa ulaşımını kolaylaştırdı. Akbank da Türkiye’nin ilk defa tamamı yurt dışı yerleşik nitelikli yatırımcılar tarafından satın alınan Basel III uyumlu ilave ana sermaye tahvil ihracını rekor talep ile gerçekleştirdi” şeklinde konuştu.

Ekonomiye sağladıkları kredi desteğini 1 trilyon 57 milyar lirasının nakdi olmak üzere toplam 1 trilyon 323 milyar lira seviyesine çıkardıklarını belirten Gür, toplam mevduatlarının 1 trilyon 374 milyar lira, aktiflerinin ise 2 trilyon 72 milyar lira seviyesine ulaştığını açıkladı.

Akbank, yılın ilk çeyreğinde elde ettiği 13 milyar 185 milyon liralık konsolide net kar ile güçlü sermaye yeterlilik oranı olan yüzde 19,2 ile reel sektörün büyümesine ve gelişmesine destek olmaya devam ediyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Akbank’ın İlk Çeyrek Performansı ve Raporu
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!