Almanya’nın Mart Ayı Dış Ticaret Rakamları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), ülkenin mart ayına ilişkin dış ticaret rakamlarını açıkladı. Buna göre, Almanya’da mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat, martta bir önceki aya göre yüzde 0,9 artışla 134,1 milyar euroya yükseldi.

Mart ayı ihracat verisine ilişkin beklenti, bir önceki aya kıyasla yüzde 0,4 artacağı yönündeydi. İhracattaki artışın öncelikle ABD ve Çin’de işlerin iyi gitmesinden kaynaklandığı belirtildi.

Almanya’nın Ticaret Ortağı Ülkelerle İhracat ve İthalat Durumu

  • Almanya’nın en önemli ticaret ortağı Çin’e ihracatı martta bir önceki aya kıyasla yüzde 3,7 artarak 8,3 milyar euroya yükseldi. Çin’den ithalat ise yüzde 14,3 artışla 13,7 milyar euroya ulaştı.
  • Söz konusu dönemde ABD’ye ihracat yüzde 3,6 artarak 14,3 milyar euroya ve ABD’den yapılan ithalat da yüzde 2,7 yükselerek 7,6 milyar euroya çıktı.

Almanya’nın AB üyesi ülkelere ihracatı martta yüzde 0,5 artarak 73,3 milyar euroya yükseldi. Ülkede mart ayına ilişkin ithalat ise yüzde 0,3 artarak 111,9 milyar euroya yükseldi.

Ticaret Değer (milyar euro)
İhracat 134,1
İthalat 111,9
Dış Ticaret Fazlası 22,3

Almanya’nın mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış dış ticaret fazlası yaklaşık 22,3 milyar euro oldu. Dış ticaret fazlası, Mart 2023’te 17,2 milyar euro olarak kayıtlara geçmişti.

Martta ülkenin ihracatı yıllık bazda yüzde 1,2 artarken, ithalatı yüzde 3 azaldı.

Almanya’nın mart ithalatının 58,8 milyar euroluk bölümü AB’den gerçekleştirildi. Şubata göre, AB ülkelerinden yapılan ithalat yüzde 1,5 arttı.

Almanya’nın martta Türkiye’ye ihracatı yüzde 26,4 azalarak 2 milyar 288 milyon euroya, ithalatı da yüzde 15,1 düşerek 1 milyar 923 milyon euroya indi.

Merkezi Münih’te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsünün (Ifo) İhracat Beklenti Endeksi, nisanda 0,8 puan azalarak eksi 2 puana geriledi. Ifo Anketler Merkezi Müdürü Klaus Wohlrabe, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “İhracat ekonomisi şu anda ivme kaybetmiş durumda. Küresel ekonomideki pek çok iyi büyüme beklentisi henüz ek siparişlere yansımış değil.” ifadelerini kullandı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Almanya’nın Mart Ayı Dış Ticaret Rakamları
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!