Altın Yükselişinin Arkasındaki Sebepler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın Yükselişini Sürdürüyor

Altın, 2024 yılının başından itibaren rekor bir performans sergileyerek yatırımcıları şaşırtmış durumda. Normal şartlarda, ABD Merkez Bankası (FED) ve diğer küresel merkez bankalarının politika faizlerini yüksek tutması altının zayıf bir performans göstereceği beklentisini yaratıyor.

Altın varlıklarının doğası gereği sabit getirisi olmaması, diğer yatırım araçları karşısında dezavantajlı konuma gelmesine rağmen son bir yıldır tahvil getirileri ve mevduat faizlerindeki artışa rağmen yükselişini sürdürüyor.

Altın Yatırımlarındaki Artışın Sebepleri

Milyarder yatırımcı David Einhorn, Doğu ülkelerinin Batı ülkelerinden altın alımının piyasalarda kalıcı bir trend oluşturduğunu belirtiyor. Çin Merkez Bankası (PBOC) dolar rezervlerinden uzaklaşarak altını tercih etmesi ve ülkedeki tüketicilerin istikrarlı bir değer deposu olarak altına yönelmesi de bu trendi destekliyor.

Diğer ülkelerin de ekonomik belirsizliklere karşı korunmak amacıyla altın topladığı ve küresel merkez bankalarının faiz indirimi seçeneklerini göz önünde bulundurarak altın talebinin artabileceği öngörülüyor.

Uzmanların Altın Hakkındaki Tahminleri

Ünlü ekonomist David Rosenberg, altının bu yıl %15’e varan bir yükseliş gösterebileceğini belirtirken, küresel merkez bankalarının faiz indirimleri durumunda bu artışın %30’u bulabileceğini ifade ediyor.

Borsa uzmanı Ed Yardeni ise altının gelecek yıl ons başına 3.500 dolara ulaşabileceğini öngörerek %50’lik bir artış potansiyeli olduğunu vurguluyor. Diğer milyarder yatırımcılar da ABD’nin artan kamu borcu ve enflasyon risklerine karşı altının güvenli liman olabileceğini belirtiyorlar.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Altın Yükselişinin Arkasındaki Sebepler
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!