1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. AMB Üyesi Villeroy: AMB’nin Faiz İndirimi İçin Geniş Bir Alanı Var

AMB Üyesi Villeroy: AMB’nin Faiz İndirimi İçin Geniş Bir Alanı Var

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AMB’nin Faiz İndirimi ve Borçlanma Maliyetleri

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi Francois Villeroy de Galhau, AMB’nin Haziran ve Temmuz toplantılarındaki borçlanma maliyetlerini düşürmeyi göz ardı etmemesi gerektiğini belirtti. Villeroy, AMB’nin faiz indirimi için geniş bir alanı olduğunu vurgulayarak, piyasanın uzun vadede gevşemeye yönelik beklentilerinin makul olduğunu söyledi.

Villeroy’a göre, borçlanma maliyetlerinin nihai seviyesi hakkında piyasa beklentileri mantıksız değil. Ancak, Villeroy Temmuz ayında taahhüt verilmesi gerektiğini belirtmezken, zamanlama konusunda esnek olunması gerektiğini ifade etti. Bundesbank Başkanı Joachim Nagel ise ikinci bir faiz indiriminin Eylül ayına kadar bekletilebileceğini söylemişti.

AMB’nin Politika Duruşu ve Piyasa Beklentileri

Haziran ayında parasal genişleme konusunda genel bir uzlaşma olsa da, ücret artışları, hizmet enflasyonu ve enerji fiyatlarındaki olası artışlar gibi unsurlar politika yapıcıları ikinci bir adım atmaktan alıkoymaktadır. Ayrıca, ABD’deki faiz indirimlerinin ertelenmesi de AMB’nin politika duruşunu etkilemektedir.

Piyasalar, 2024’e kadar iki çeyrek puanlık bir faiz indiriminin fiyatlandığı konusunda hemfikir olsa da, Temmuz ayında herhangi bir değişiklik beklenmemektedir. Bu durum, AMB’nin faiz indirimi ve parasal genişleme konusundaki kararlılığını sorgulatmaktadır.

AMB Üyesi Villeroy: AMB’nin Faiz İndirimi İçin Geniş Bir Alanı Var
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!