1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Arçelik, Whirlpool’un bir fabrikasını kapatma kararı aldı

Arçelik, Whirlpool’un bir fabrikasını kapatma kararı aldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arçelik ve Whirlpool Birleşmesi

Arçelik, Avrupa’daki faaliyetlerini devralarak büyümesini sürdürüyor. Whirlpool Europe’un faaliyetlerini satın alan Arçelik, bu birleşme kapsamında bazı değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Bu değişikliklerden biri de İngiltere’deki kurutucu fabrikasının kapatılması kararıdır. Fabrikanın verimsizliği nedeniyle kapatılacak olması yaklaşık 150 kişinin işini kaybetmesine neden olacak.

Arçelik tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada, bu kararın birleşme öncesinde yapılan analizler sonucunda alındığı belirtilmiştir. Fabrikanın kapatılması sürecinde çalışanlarla görüşmeler devam etmekte olup, kapanışın yılsonuna kadar tamamlanması hedeflenmektedir.

Birleşme sürecinde elde edilmesi hedeflenen sinerjilerin gerçekleştirilmesi amacıyla yapılan bu kararın, konsolide seviyede ciro kaybına neden olabileceği ifade edilmiştir. Ayrıca, kapanış sürecinde ortaya çıkabilecek tek seferlik giderlerin finansal tablolara yansıtılacağı vurgulanmıştır.

Arçelik, beyaz eşya sektöründeki gücünü artırarak global ölçekte rekabet gücünü artırmayı hedeflemektedir. Whirlpool’un Avrupa faaliyetlerini bünyesine katan Arçelik, bu birleşme ile pazar payını genişletmeyi amaçlamaktadır. Nisan ayında gerçekleşen birleşme ile Arçelik, Whirlpool’ün MENA bölgesindeki faaliyetlerini de devralmıştır.

Arçelik, Whirlpool’un bir fabrikasını kapatma kararı aldı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!