1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Avrupa Birliği’nde Şirketlerin Yüzde 75’inden Fazlası İşe Alacak Eleman Bulmakta Zorlanıyor

Avrupa Birliği’nde Şirketlerin Yüzde 75’inden Fazlası İşe Alacak Eleman Bulmakta Zorlanıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yönetim Kurullarının Önemi

Uluslararası danışmanlık, denetim ve vergi hizmetleri şirketi EY’nin araştırmasına göre, 2024 yılında Avrupa, Orta Doğu, Hindistan ve Afrika’daki şirketlerin yönetim kurulları, düzenleyici değişiklikler, jeopolitik ve ekonomik zorluklar gibi konularda kritik bir rol oynayacak.

Yetenek Yönetimi

Yönetim kurullarının önündeki önemli konulardan biri “yetenek yönetimi”. Şirketlerin iş gücünde çeşitlilik sağlama, yetenekleri elde tutma ve geliştirme konusunda proaktif davranmaları gerekiyor.

İş Değişikliği İstekleri

Araştırmaya göre, çalışanların üçte birinden fazlası önümüzdeki 12 ay içinde iş değiştirmeye istekli olduklarını belirtiyor. Şirketler bu durumu göz önünde bulundurarak yetenek eksikliklerini gidermek için eğitime yatırım yapıyor.

Jeopolitik Riskler ve Fırsatlar

Jeopolitik ve ekonomik belirsizliklerin işletmeler üzerinde baskı yaratması öngörülüyor. Şirketlerin jeopolitik risklerin yanı sıra fırsatları da değerlendirerek stratejilerini güncellemeleri gerekiyor.

İlgili araştırmanın çarpıcı sonuçlarından biri, üretken yapay zekâ teknolojilerinin iş modellerini dönüştürebileceği ve ekiplerin üretkenliğini artırabileceği yönünde. Bu nedenle, şirketlerin teknolojik gelişmelere ayak uydurarak rekabet avantajı sağlamaları önem taşıyor.

Yönetim kurullarının, işletmelerin gelecekte karşılaşabileceği zorlukları öngörerek stratejilerini belirlemeleri ve uzmanlıklarını sürekli güncellemeleri gerekmektedir.

Avrupa Birliği’nde Şirketlerin Yüzde 75’inden Fazlası İşe Alacak Eleman Bulmakta Zorlanıyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!